Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Zapal świecę 13 grudnia

Poniedziałek 10 grudnia 2018 brak komentarzy

Ks. kan. Henryk Wojnar – dziekan dekanatu rzepińskiego zachęca mieszkańców miasta o zapalenie 13 grudnia świec – symbolicznych świateł pamięci – w oknach naszych domów w urzędach i budynkach użyteczności publicznej o godz. 19.30 jako światło wolności dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń z przed 37 lat. Jednocześnie zaprasza na Msze Św. wraz z modlitwą za Ojczyznę o godz. 7.00 i 18.00. w parafii pw. Ducha Świętego.
13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Władza nie miała skrupułów, by strzelać do stawiających opór. Symbolem zbrodni stanu wojennego stała się masakra w Kopalni „Wujek”.
Brutalne działania reżimu spotkały się ze sprzeciwem wolnego świata. Zapalenie świec w oknach wielu domów na całym świecie stało się znakiem pamięci o walczących o wolność i godność Polakach. Do tego symbolicznego gestu solidarności wezwali wówczas papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan, a płomień wolności rozbłysnął w Watykanie i w Białym Domu. 
13. grudnia o godz. 19.30 zapalmy w swoich oknach symboliczne świece by w ten sposób solidaryzować z Rodakami na całym świecie.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Środa 19 czerwca 2019 4:02:47
 • imieniny obchodzą:

  Gerwazy, Protazy, Julianna

Ostatnie komentarze
 • Gruzin podawał się za Łotysza. Został zatrzymany w Świecku

  Danielheale: Hi! We are friends, looking for interesting and fun guys to meet, enjoy your time and have fun sex. We can be found on the website by clicking on our photo Or click the link...

  Wtorek 18 czerwca 2019

 • Startuje Festiwal Teatralny UNITHEA#20

  FlorM: Florida Georgia Line is my favourite country music band. Headliners Tyler Hubbard and Brian Kelley are those guys that can make anyone sing along. It's the reason I like to attend their shows. And -...

  Wtorek 11 czerwca 2019

facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij