Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Zapal świecę 13 grudnia

Poniedziałek 10 grudnia 2018 brak komentarzy

Ks. kan. Henryk Wojnar – dziekan dekanatu rzepińskiego zachęca mieszkańców miasta o zapalenie 13 grudnia świec – symbolicznych świateł pamięci – w oknach naszych domów w urzędach i budynkach użyteczności publicznej o godz. 19.30 jako światło wolności dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń z przed 37 lat. Jednocześnie zaprasza na Msze Św. wraz z modlitwą za Ojczyznę o godz. 7.00 i 18.00. w parafii pw. Ducha Świętego.
13 grudnia 1981 roku w Polsce został wprowadzony stan wojenny. Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Władza nie miała skrupułów, by strzelać do stawiających opór. Symbolem zbrodni stanu wojennego stała się masakra w Kopalni „Wujek”.
Brutalne działania reżimu spotkały się ze sprzeciwem wolnego świata. Zapalenie świec w oknach wielu domów na całym świecie stało się znakiem pamięci o walczących o wolność i godność Polakach. Do tego symbolicznego gestu solidarności wezwali wówczas papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan, a płomień wolności rozbłysnął w Watykanie i w Białym Domu. 
13. grudnia o godz. 19.30 zapalmy w swoich oknach symboliczne świece by w ten sposób solidaryzować z Rodakami na całym świecie.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Wtorek 19 listopada 2019 1:21:43
  • imieniny obchodzą:

    Elżbieta, Seweryn, Paweł

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij