Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Za nami warsztaty “Ukryj Kleksa” i wernisaż wystawy Collage Roberta Znajomskiego pt „Farba i stare książki”

Niedziela 11 lutego 2018 1 komentarz

Zapraszamy do fotogalerii z warsztatów, przeprowadził w słubickiej Galerii "OKNO" - Robert Znajomski, który dzień później (8 lutego) miał swój wernisaż wystawy Collage pt „Farba i stare książki”.

O artyście, Anna Panek-Kusz - kurator wystawy:

„Bardzo często w swojej twórczości posługuję się papierem zarówno jako nośnikiem przekazywanych treści jak tez uzupełnieniem rysunku czy malarstwa w formie kolażu. Wykorzystuję głównie kartki ze starych książek, stare dokumenty czy druki. Zazwyczaj są to fragmenty dawnych dzieł okaleczonych przez czas. Z dawnej świetności pozostały pojedyncze kartki albo nawet ich fragmenty. Czas zrobił swoje a ja się staram by do końca nie unicestwił tego co kiedyś było zwartą całością. Wyrywając strzępy z nieubłaganej maszyny czasu staram się im nadać nową funkcję. Zawsze lubiłem eksperymentować z papierem, był mi zawsze bliski głównie z racji swojej plastyczności jak i możliwości daje praca z nim.

Twórczo realizuję się przeważnie w rysunku operując kreską i linią. Za pomocą skromnych środków staram się przedstawiać swoje wizje świata. Czasami człowiek zaczyna tęsknić za kolorem. Barwa stwarza więcej możliwości zwłaszcza jeśli chodzi o wyrażanie emocji. W malarstwie staram się skupiać na emocjach i gestach odchodząc od formy realnej. Staram się nie naśladować natury, nie przetwarzać jej. Staram się odczuwać to co robię.  Nie interesuje mnie produkt finalny a raczej praca, radość tworzenia i dialog z wykonywanym obrazem. Prawie zawsze mówię, że robię obrazy a nie je maluję. W najnowszych pracach staram się połączyć w jedną całość rysunek, malarstwo oraz kolaż. Dalej są to formy bardziej abstrakcyjne z elementami figuratywnymi uzupełniające się nawzajem i przenikające się. Kolor staje się dominujący ale nie najważniejszy. Równoważy się z innymi elementami tej układanki. Starałem się by obrazki bo jak je inaczej nazwać z racji wymiarów 21x21 cm bardziej przypominały karty książek. Treść „napisana” abstrakcyjnym językiem w moim zamierzeniu powinna działać na widza wyłącznie zestawem kolorów, rytmem plam i linii, sposobem skomponowania obrazu i innymi wartościami czysto malarskimi. Każdy może to przeczytać i zinterpretować na swój sposób. Na tym polega uniwersalizm sztuki.”

(foto: Anna Panek-Kusz)

GALERIA:

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Niedziela 20 stycznia 2019 13:20:08
  • imieniny obchodzą:

    Fabian, Sebastian

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij