Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Z kart lokalnej historii - 9 stycznia 1919 r. miał miejsce pierwszy nalot bombowy w historii polskiego lotnictwa. Celem był Frankfurt nad Odrą

Środa 9 stycznia 2019 brak komentarzy

27 grudnia 1918 r. w trakcie wizyty Jana Paderewskiego w Poznaniu wybuchło zakończone sukcesem powstanie wielkopolskie. Ten zryw mieszkańców Wielkopolski przesądził o przyznaniu odrodzonemu państwu polskiemu części ziem dawnego zaboru pruskiego. Z powstaniem wielkopolskim wiąże się ciekawa historia pierwszego w dziejach oręża polskiego nalotu bombowego.

6 stycznia 1919r. powstańcy po krótkiej walce zajęli niemieckie lotnisko Ławica (obecnie część Poznania), na którym zdobyto najbogatszy łup wojenny w historii Polski. W rękach powstańców znalazły się hangary z dziesiątkami rozmontowanych samolotów oraz wielka ilość części zamiennych do nich. Aż 50 zdobytych samolotów było gotowych do startu, zaś wartość zdobytego sprzętu wynosiła około 160 milionów marek.

Tego samego dnia tj. 6 stycznia 1919r. niemieckie samoloty startujące z lotniska Frankfurt nad Odrą dokonały nalotu na pozycje powstańców pod Nakłem. 7 stycznia 1919 r. samoloty niemieckie dokonały nalotu na zdobyte lotnisko Ławica i Poznań, wywołując panikę. Sam nalot Niemców nie wywołał wprawdzie dużych strat, jednak miał duży efekt psychologiczny. Mieszkańcy Poznania oraz sami powstańcy słusznie obawiali się dalszych nalotów. Nie czekając na pozwolenie dowództwa powstania, grupa pilotów (Józef Mańczak, Zygmunt Rosad, Jan Kasprzak, Wojciech Biały, Damazy Kortylewicz) skupiona wokół sierżanta Pniewskiego postanowiła wziąć odwet na Niemcach.

Z lotniska Ławica 9 stycznia 1919r. wystartowały zdobyczne samoloty, których celem miał być Frankfurt nad Odrą. Po trwającym półtorej godziny locie, polskie samoloty znalazły się nad Frankfurtem. Zaskoczenie Niemców było zupełne i obsługa tamtejszego lotniska nawet nie próbowała się bronić. Każdy z polskich samolotów na pokładzie miał 25 kg bomb, które w tym okresie musiały być zrzucane ręcznie. Ogólnie polskie samoloty dokonały sześciu bombardowań lotniska we Frankfurcie i sześć przelotów nad miastem, które wywołały panikę ludności cywilnej. Należy zaznaczyć, że miasto było położone z dala od linii frontu i podczas I wojny światowej nie było nigdy bombardowane. W efekcie polskiego nalotu bombowego zniszczono hangar oraz wzniecono liczne pożary na lotnisku. Polskie samoloty bez strat własnych szczęśliwie wróciły na lotnisko Ławica.

Niemcy w obawie przed powtórzeniem odwetu zakończyli naloty bombowe na Poznań oraz przestali korzystać z lotniska we Frankfurcie, które było w zasięgu polskiego lotnictwa. Pierwszy nalot bombowy w historii polskiego lotnictwa miał szczególne znaczenie dla losów powstania wielkopolskiego. Na marginesie należy dodać, że zdobyte samoloty później wspierały obronę Lwowa oraz odpierały ataki bolszewików w 1920r.


LVG C.V. – samoloty, na których dokonano nalotu na Frankfurt - niemiecki dwumiejscowy wielozadaniowy samolot wprowadzony do służby w 1917 r. Był wyposażony w sześciocylindrowy silnik Benz Bz-IV o mocy 200 KM, który pozwalał rozwinąć prędkość 170 km/godz. Po zdobyciu lotniska w Ławicy, ze względu na niedobór stosowanych oryginalnie silników, montowano w nim również jednostki Austro-Daimler. Był uzbrojony w dwa karabiny maszynowe 7,92 mm – po jednym dla pilota i obserwatora. Stanowił podstawowe uzbrojenie lotnictwa powstańców wielkopolskich.

źródło: kresowiacy.com, niezwykle.com

zdjęcie: Samolot LVG C.V. Źródło / Źródło: Lotnictwo Aviation International

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Poniedziałek 17 czerwca 2019 7:51:52
 • imieniny obchodzą:

  Albert, Laura, Adolf

Ostatnie komentarze
 • Startuje Festiwal Teatralny UNITHEA#20

  FlorM: Florida Georgia Line is my favourite country music band. Headliners Tyler Hubbard and Brian Kelley are those guys that can make anyone sing along. It's the reason I like to attend their shows. And -...

  Wtorek 11 czerwca 2019

 • Piernikowe ząbki ksylitolowe

  afalejev: http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Buy Prednisone Prednisone Without A Prescription jat.xvzp.slubickie.info.nvr.jg http://mewkid.net/buy-prednisone/

  Niedziela 9 czerwca 2019

facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij