Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Wziął "działkę" i wsiadł za kółko. Badanie narkotesterem wykazało, że 30-latek znajduje się pod wpływem marihuany

Poniedziałek 19 marca 2018 brak komentarzy

Policjanci ze słubickiej drogówki zatrzymali 30-letniego kierowcę, który kierował samochodem pod wpływem marihuany. W świetle obowiązujących przepisów grozić mu może kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w czwartek (15 marca br.) w Słubicach. Kilka minut przed godziną 9:00 policjanci zatrzymali do kontroli drogowej Renaulta, którego kierujący naruszył obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa. Za powyższe wykroczenie 30-letni mieszkaniec powiatu słubickiego został ukarany mandatem karnym. Podczas czynności mężczyzna zachowywał się nienaturalnie, był bardzo zdenerwowany. Zachowanie kierowcy wskazywało, że może znajdować się pod wpływem narkotyków. Badanie narkotesterem wykazało, że 30-latek znajduje się pod wpływem marihuany. Dodatkowo, od mężczyzny pobrano krew do badań.

30-latek odpowie przed sądem za prowadzenie pojazdu będąc pod wpływem narkotyków.

Przypominamy!!!!

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest wykroczeniem, za popełnienie którego grozi kara ograniczenia wolności lub grzywny. Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest już przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat dwóch. W obydwu przypadkach sąd orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów.

W przypadku stwierdzenia narkotesterem obecności środków odurzających od kierującego pojazdem mechanicznym pobiera się krew, celem ustalenia w specjalistycznych badaniach czy kierujący znajduje się pod wpływem środków odurzających, czy po użyciu innego środka podobnie działającego do alkoholu. W zależności od wyników badań, stężenia środka odurzającego sprawca może ponieść odpowiedzialność karną za przestępstwo z art. 178a§1 Kodeksu Karnego czyli kierowania pojazdem mechanicznym pod wpływem środka odurzającego, gdzie sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, bądź za wykroczenie z art. 87§1 Kodeksu Wykroczeń czyli kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu innego środka podobnie działającego do alkoholu, gdzie sprawca podlega karze grzywny albo aresztu. W obydwu przypadkach Sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów.

Do najczęściej występujących efektów zażywania narkotyków, które w istotny sposób wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów, należą:  

 • zniekształcenia percepcji wzrokowej (zaburzenia akomodacji, ostrości widzenia, szybkości reakcji, w groźniejszych przypadkach złudzenia wzrokowe i halucynacje); jazda defensywna

 • zniekształcenia percepcji słuchowej (zaburzenia ostrości słyszenia, lokalizacji kierunku, z którego napływa dźwięk, w groźniejszych przypadkach złudzenia i halucynacje słuchowe);

 • zaburzenia koncentracji, uwagi, koordynacji psychoruchowej, a w efekcie znaczne opóźnienie czasu reakcji;

 • rozproszenie procesów myślowych, niezdolność do wybiórczej syntezy informacji, która w ruchu drogowym zawiera wiele czynników i jest niezwykle zmienna w krótkim czasie;

 • nieadekwatna do sytuacji pewność siebie z dramatycznie ograniczoną zdolnością do prawidłowej oceny ryzyka na drodze;

 • wywołanie senności i zmęczenia lub ich spotęgowanie;

 • niepożądane objawy fizyczne (mdłości, zawroty głowy, skurcze i osłabienie mięśni, drżenie rąk, pocenie, przyspieszenie lub zwolnienie oddechu, kołatanie serca lub znaczne, niebezpieczne jego zwolnienie, uderzenia gorąca i zimna);

 • niestabilność emocjonalna, drażliwość, skłonność do reakcji impulsywnych i agresywnych lub odwrotnie – lękowych;

 • bardzo groźne zaburzenia psychotyczne – omamowo-urojeniowe: jeśli pojawią się podczas prowadzenia pojazdu, stwarzają natychmiast sytuację zagrożenia życia.

Inf.pras. KPP Słubice


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Poniedziałek 24 lutego 2020 4:01:32
 • imieniny obchodzą:

  Maciej, Bogusz, Modest

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij