Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Wystawa „Trwanie w klauzurze. Henryk Bereska 1926-2005” w Collegium Polonicum w Słubicach

Wtorek 27 listopada 2018 brak komentarzy

29 listopada 2018 roku o godz. 18:15 w ramach sympozjum poświęconego Henrykowi Beresce, w czytelni Biblioteki Collegium Polonicum w Słubicach otwarta zostanie wystawa pt. „Trwanie w klauzurze. Henryk Bereska 1926-2005”, prezentująca spuściznę po tłumaczu.

Mieszkańców Słubic i Frankfurtu zapraszamy na kuratorskie oprowadzanie po wystawie połączone z prezentacją twórczości Henryka Bereski 10 grudnia 2018 roku o godzinie 16:00 (prezentacja w języku polskim) i 11 grudnia 2018 roku o godznie 16:00 (prezentacja w języku niemieckim).

Wstęp na wystawę jest wolny. Miejsce spotkania: foyer przed wejściem do czytelni w budynku Biblioteki Collegium Polonicum. Wszelkie pytania i zgłoszeniaprosimy kierować do dr Agnieszki Brockmann na adres: brockmann@europa-uni.de lub telefonicznie pod numer: 61 829 6752.

 

Henryk Bereska był jednym z najwyżej cenionych i najbardziej wszechstronnych tłumaczy literatury polskiej na język niemiecki w XX wieku. Lista przełożonych przez niego utworów obejmuje wszystkie gatunki literackie i wszystkie epoki: do Kochanowskiego i Mickiewicza, poprzez Witkacego i Różewicza do Tokarczuk i Goerke. Jego szczególną zasługą jest popularyzacja polskiego dramatu współczesnego na scenach niemieckich. Bereska był także cenionym poetą i uhonorowanym wieloma nagrodami znawcą kultury polskiej.

W 2004 roku Henryk Bereska przekazał swoje archiwum literackie Uniwersytetowi Europejskiemu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Stało się ono jednym z głównych zespołów akt wchodzących w skład Archiwum Tłumaczy Literatury znanym jako Archiwum Karla Dedeciusa w Collegium Polonicum w Słubicach. Spuścizna po Henryku Beresce obejmuje, obok biblioteki tłumacza, ok. 40 metrów bieżących akt. Zawiera bogaty materiał dokumentujący nie tylko jego biografię, ale przede wszystkim kontakty z autorami i pracę nad tekstem.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Środa 19 czerwca 2019 3:59:58
 • imieniny obchodzą:

  Gerwazy, Protazy, Julianna

Ostatnie komentarze
 • Gruzin podawał się za Łotysza. Został zatrzymany w Świecku

  Danielheale: Hi! We are friends, looking for interesting and fun guys to meet, enjoy your time and have fun sex. We can be found on the website by clicking on our photo Or click the link...

  Wtorek 18 czerwca 2019

 • Startuje Festiwal Teatralny UNITHEA#20

  FlorM: Florida Georgia Line is my favourite country music band. Headliners Tyler Hubbard and Brian Kelley are those guys that can make anyone sing along. It's the reason I like to attend their shows. And -...

  Wtorek 11 czerwca 2019

facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij