Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Wieczorek z biografiami Dzieci Wojny

Piątek 2 listopada 2018 brak komentarzy

Związek Dzieci Wojny, Fundacja na rzecz Collegium Polonicum i Stowarzyszenie My Life – historie opowiedziane zapraszają na wieczorek z biografiami, których bohaterami będą właśnie słubiccy członkowie Związku Dzieci Wojny. Kilkoro z nich przeczyta fragmenty swoich wspomnień dotyczące trudnych, wojennych doświadczeń, które były ich udziałem jako dzieci. I miały wpływ na całe ich życie. 

- Chcemy, żeby nasze doświadczenia i przeżycia były tym, co po nas pozostanie. A także, żeby młodzież wyciągała wnioski z historii. I zrobiła wszystko, żeby nie dopuścić nigdy więcej do wojny – mówi Jan Muzyka, sekretarz związku i jeden z bohaterów wieczorku. 

Odbędzie się on 7 listopada o godz. 18:00 w sali konferencyjnej Collegium Polonicum. 

Spisywaniem biografii mieszkańców pogranicza, Polaków i Niemców, już od lat zajmuje się Stowarzyszenie My Life - historie opowiedziane. Jego pomysłodawcą i prezesem jest dr Krzysztof Wojciechowski. A około 400 życiorysów znajduje się w Archiwum Ludzkich Losów, które mieści się w budynku biblioteki Collegium Polonicum. Wielu z tych, którzy opowiadali swoje historie już nie ma między nami…

Historia wpleciona w losy zwykłych ludzi, a zwłaszcza dzieci brzmi zupełnie inaczej niż ta poznawana z podręczników. Widać w nich, jak liczby, daty i fakty historyczne miały swój wpływ i odciskały piętno na losach całych rodzin i pojedynczych ludzi.

Z zasobów archiwum mogą korzystać naukowcy, politolodzy, etnolodzy, socjolodzy czy historycy. A biografie są regularnie prezentowane właśnie podczas wieczorków, organizowanych po polskiej i po niemieckiej stronie. 

O część artystyczną najbliższego wieczorku zadbają uczniowie Społecznej Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej 1-go stopnia w Słubicach. Będzie to dla nich również dobra okazja do tego, aby przekonać się, jak inne dzieciństwo od ich własnego mieli dzisiejsi 70, 80-latkowie…

Na wieczorek może przyjść każdy, wstęp jest wolny. Szczególnie miło widziani są babcie i dziadkowie z wnukami, czy rodzice z dziećmi. Może zachęci ich to również do tego, aby zapisać wspomnienia dotyczące ich własnych rodzinnych losów… Jest to jednocześnie jeszcze jedna okazja, żeby wspominać trudne dzieje historii Polski w 100 rocznicę odzyskania niepodległości. 

Projekt Biografie Dzieci Wojny jest realizowany przy wsparciu finansowym gminy Słubice. 

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Poniedziałek 16 września 2019 9:43:29
  • imieniny obchodzą:

    Edyta, Kamil, Korneliusz

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij