Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Uroczyste obchody jubileuszu 50-lecia Przedszkola Samorządowego nr 3 "Miś Uszatek” w Słubicach [FOTO] [VIDEO]

Wtorek 28 maja 2019 brak komentarzy

Uroczyste obchody jubileuszu 50-lecia Przedszkola Samorządowego nr 3 "Miś Uszatek” w Słubicach

28 maja 2019 roku, w Przedszkolu Samorządowym uroczyście świętowano 50-lecie istnienia placówki.

Przedszkole powstało 1969 roku pod nazwą Państwowe Przedszkole nr 3, którego kierownikiem przez pierwsze dwa lata była Maryla Grabowska a pierwszym dyrektorem została Kazimiera Kujawa, która pełniła te funkcję w latach 1971-1987. Na początku przedszkole miało 4 oddziały na 120 dzieci. Kadra pedagogiczna liczyła 7 nauczycieli.

Z czasem, gdy oddano do użytku przedszkola lokal przy ul. Sienkiewicza – przedszkole w sumie miało 6 oddziałów i 227 dzieci. Dziś nie sposób wyobrazić sobie pracę w tak licznych grupach. Jednak dla pani Kazimiery i jej kadry – nie było to trudne. Wychowywały dzieci i pokazywały im otaczający świat, zarażając swoją pasją i zaangażowaniem każdego dnia. Aktywnie włączając się w życie lokalnego środowiska, z powodzeniem biorąc udział w konkursach, np. miss czystości i estetyki. Już w 1972 r. nawiązano współpracę  z przedszkolem frankfurckim.

Przez 20 lat - w latach 1987 – 2007 placówką zarządzała pani Grażyna Szurka. Jej temperament pozwalał na realizację wielu zadań, projektów, wycieczek i prężną współpracę z sąsiadami zza Odry. Dla pani Grażyny nie było rzeczy niemożliwych. Remont? Cóż za problem = zakasała rękawy i pracowała z robotnikami. Dzieci uczestniczyły w spartakiadzie, różnorodnych konkursach, z pomocą swoich nauczycielek rozwijały umiejętności i talenty. W tym czasie wymieniono w  przedszkolu okna, podłogi i dokonano wielu remontów wewnątrz.

“Przepracowałam w nim w sumie 35 lat” – mówiła G. Szurka podkreślając, że „Miś Uszatek” , jako pierwsze słubickie przedszkole, już w 1972 roku nawiązał współpracę z placówką we Frankfurcie.

To doprowadziło do tego, że w 1997 roku, podczas polsko-niemieckiego balu dla dzieci, który odbywał się w Słubicach, Grażyna Szurka i Marina Hendel, dyrektorka frankfurckiej "Euro-Kity”, wpadły na pomysł stworzenia przedszkola, do którego będą mogły razem chodzić maluchy z obu stron granicy.

G. Szurka wspominała, że prawie trzy lata wydeptywały ścieżki w polskich i niemieckich urzędach, żeby "Euro Kita" mogła przyjąć przedszkolaków ze Słubic. Polska nie była jeszcze wtedy w Unii Europejskiej, ani w strefie Schengen i do 2007 roku dzieci ze Słubic codziennie przechodziły przez graniczny most ze specjalnym pozwoleniem od niemieckich służb granicznych.  Obie panie śmiało wykorzystały przedakcesyjną pomoc Unii Europejskiej, korzystając choćby z programu PHARE.

W latach 2007- 2016, czyli przez blisko 10 lat funkcję dyrektora pełniła pani Anna Szurko. Przedszkole było i nadal jest 4 oddziałowe, z miejscem na 100 dzieci. Kadrę nauczycielską stanowiło 7 nauczycieli. Dzięki wspólnym wysiłkom zrealizowano wiele projektów edukacyjnych, nawiązano współpracę z przedszkolami noszącymi imię Misia Uszatka. Przedszkole było i nadal jest organizatorem wielu wspaniałych inicjatyw  dla społeczności lokalnej, m.in. powiatowy przegląd teatrzyków przedszkolnych, gminnej olimpiady języka angielskiego itp. Dzieci odnosiły sukcesy w konkursach plastycznych, czy sportowych. Współpraca z Radą Rodziców obfitowała w przygotowywanie przedstawień teatralnych dla dzieci z okazji Mikołajek, czy Dnia Dziecka.

Od 2016 r. Kamila Łopusiewicz pełni funkcję dyrektora.

Nie sposób wymienić  wszystkich osób, które miały wpływ na rozwój placówki, ale trudno zapomnieć nazwiska nauczycieli – wychowawców, którzy swoim zaangażowaniem i pasją motywowali kolejne pokolenia do rozwoju i spełniania marzeń. Nie sposób wymienić wszystkich, ale przytoczymy tu kilka nazwisk: wspomniane już panie: Kujawa, Szurka i Szurko, ale również panie: Obrocka, Tarasewicz, Mochel, Chojnacka, Duda, Wojciechowska, Tatarska, Krynicka, Dziubek, Szklarska, Rabiej, Drzazga, Kozłowska, Kosior, Lisowska, Rekret, Słodownik, Bodziacka, Karaban, Bilińska, Chrzan, Cembrowicz, Lipicz. Młode pokolenie nauczycieli stanowi jeszcze dłuższą listę, więc pozwólcie państwo, że odeślę Was do poszukiwań w kronikach, materiałach i dokumentach zgromadzonych w archiwum  przedszkolnym. Długa jest lista tych, którzy na trwałe zaznaczyli się na kartach historii, którzy je tworzyli, rozwijali i wspierali.

            “Jestem przekonana, że jubileusz będzie też świętem wspomnień absolwentów  - przywoływania w pamięci kolegów, koleżanek, nauczycieli, ale także świętem wzruszeń. Powrót do przedszkola, to bowiem powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia. Wśród naszych absolwentów są ludzie niezwykli, którzy swoją postawą w dorosłym życiu przysporzyli naszemu przedszkolu, naszemu miastu, naszej Małej Ojczyźnie szczególnego splendoru. Współczesne przedszkole jest niewątpliwie inne. Obiektywnie musimy przyznać, że  wiele zmieniło się przez ten czas” - mówi Kamila Łopusiewicz

Drodzy Państwo! Przemijają wokół nas ludzie i zdarzenia. O wielu, wydaje się, że już zapomnieliśmy. Jednak zawsze pamiętamy o naszych emerytach i wspólnie świętujemy Dzień Edukacji Narodowej, Wigilię, czy Dzień Kobiet. Ze szczególnym wzruszeniem myślimy  dziś o tych pedagogach, absolwentach i pracownikach przedszkola, którzy odeszli. Pomimo, iż już ich nie ma wśród nas, pozostawili po sobie niezatarty ślad. Ślad swojego istnienia. Dziękujemy Im za ich zaangażowanie i pracę z pasją. O naszym przedszkolu  można by mówić wiele i długo. Na przestrzeni lat zmieniało swoje oblicze. W istocie jednak pozostało takie samo - jest nie tylko ważną i nieodzowną częścią lokalnej rzeczywistości, ale jest też częścią naszego życia. To nasz drugi dom”. - dodaje K. Łopusiewicz.

Urodziny przedszkola były także wielkim przeżyciem dla dzieci, które na tę okazję przygotowały, bardzo ciekawy, program artystyczny, a śpiewając piosenkę Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam, gdzie byłem” doprowadziły do łez niejedną osobę.

Była jeszcze jedna urodzinowa niespodzianka. Wychowanek przedszkola Kamil Karmelita, dziś zawodowy muzyk, zabrał publiczność w świat niesamowitych dźwięków, które wydobywał m.in. z instrumentów perkusyjnych.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Sobota 14 grudnia 2019 5:59:14
  • imieniny obchodzą:

    Alfred, Izydor

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij