Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Uroczyste obchody jubileuszu 50-lecia Przedszkola Samorządowego nr 3 "Miś Uszatek” w Słubicach [FOTO] [VIDEO]

Wtorek 28 maja 2019 brak komentarzy

Uroczyste obchody jubileuszu 50-lecia Przedszkola Samorządowego nr 3 "Miś Uszatek” w Słubicach

28 maja 2019 roku, w Przedszkolu Samorządowym uroczyście świętowano 50-lecie istnienia placówki.

Przedszkole powstało 1969 roku pod nazwą Państwowe Przedszkole nr 3, którego kierownikiem przez pierwsze dwa lata była Maryla Grabowska a pierwszym dyrektorem została Kazimiera Kujawa, która pełniła te funkcję w latach 1971-1987. Na początku przedszkole miało 4 oddziały na 120 dzieci. Kadra pedagogiczna liczyła 7 nauczycieli.

Z czasem, gdy oddano do użytku przedszkola lokal przy ul. Sienkiewicza – przedszkole w sumie miało 6 oddziałów i 227 dzieci. Dziś nie sposób wyobrazić sobie pracę w tak licznych grupach. Jednak dla pani Kazimiery i jej kadry – nie było to trudne. Wychowywały dzieci i pokazywały im otaczający świat, zarażając swoją pasją i zaangażowaniem każdego dnia. Aktywnie włączając się w życie lokalnego środowiska, z powodzeniem biorąc udział w konkursach, np. miss czystości i estetyki. Już w 1972 r. nawiązano współpracę  z przedszkolem frankfurckim.

Przez 20 lat - w latach 1987 – 2007 placówką zarządzała pani Grażyna Szurka. Jej temperament pozwalał na realizację wielu zadań, projektów, wycieczek i prężną współpracę z sąsiadami zza Odry. Dla pani Grażyny nie było rzeczy niemożliwych. Remont? Cóż za problem = zakasała rękawy i pracowała z robotnikami. Dzieci uczestniczyły w spartakiadzie, różnorodnych konkursach, z pomocą swoich nauczycielek rozwijały umiejętności i talenty. W tym czasie wymieniono w  przedszkolu okna, podłogi i dokonano wielu remontów wewnątrz.

“Przepracowałam w nim w sumie 35 lat” – mówiła G. Szurka podkreślając, że „Miś Uszatek” , jako pierwsze słubickie przedszkole, już w 1972 roku nawiązał współpracę z placówką we Frankfurcie.

To doprowadziło do tego, że w 1997 roku, podczas polsko-niemieckiego balu dla dzieci, który odbywał się w Słubicach, Grażyna Szurka i Marina Hendel, dyrektorka frankfurckiej "Euro-Kity”, wpadły na pomysł stworzenia przedszkola, do którego będą mogły razem chodzić maluchy z obu stron granicy.

G. Szurka wspominała, że prawie trzy lata wydeptywały ścieżki w polskich i niemieckich urzędach, żeby "Euro Kita" mogła przyjąć przedszkolaków ze Słubic. Polska nie była jeszcze wtedy w Unii Europejskiej, ani w strefie Schengen i do 2007 roku dzieci ze Słubic codziennie przechodziły przez graniczny most ze specjalnym pozwoleniem od niemieckich służb granicznych.  Obie panie śmiało wykorzystały przedakcesyjną pomoc Unii Europejskiej, korzystając choćby z programu PHARE.

W latach 2007- 2016, czyli przez blisko 10 lat funkcję dyrektora pełniła pani Anna Szurko. Przedszkole było i nadal jest 4 oddziałowe, z miejscem na 100 dzieci. Kadrę nauczycielską stanowiło 7 nauczycieli. Dzięki wspólnym wysiłkom zrealizowano wiele projektów edukacyjnych, nawiązano współpracę z przedszkolami noszącymi imię Misia Uszatka. Przedszkole było i nadal jest organizatorem wielu wspaniałych inicjatyw  dla społeczności lokalnej, m.in. powiatowy przegląd teatrzyków przedszkolnych, gminnej olimpiady języka angielskiego itp. Dzieci odnosiły sukcesy w konkursach plastycznych, czy sportowych. Współpraca z Radą Rodziców obfitowała w przygotowywanie przedstawień teatralnych dla dzieci z okazji Mikołajek, czy Dnia Dziecka.

Od 2016 r. Kamila Łopusiewicz pełni funkcję dyrektora.

Nie sposób wymienić  wszystkich osób, które miały wpływ na rozwój placówki, ale trudno zapomnieć nazwiska nauczycieli – wychowawców, którzy swoim zaangażowaniem i pasją motywowali kolejne pokolenia do rozwoju i spełniania marzeń. Nie sposób wymienić wszystkich, ale przytoczymy tu kilka nazwisk: wspomniane już panie: Kujawa, Szurka i Szurko, ale również panie: Obrocka, Tarasewicz, Mochel, Chojnacka, Duda, Wojciechowska, Tatarska, Krynicka, Dziubek, Szklarska, Rabiej, Drzazga, Kozłowska, Kosior, Lisowska, Rekret, Słodownik, Bodziacka, Karaban, Bilińska, Chrzan, Cembrowicz, Lipicz. Młode pokolenie nauczycieli stanowi jeszcze dłuższą listę, więc pozwólcie państwo, że odeślę Was do poszukiwań w kronikach, materiałach i dokumentach zgromadzonych w archiwum  przedszkolnym. Długa jest lista tych, którzy na trwałe zaznaczyli się na kartach historii, którzy je tworzyli, rozwijali i wspierali.

            “Jestem przekonana, że jubileusz będzie też świętem wspomnień absolwentów  - przywoływania w pamięci kolegów, koleżanek, nauczycieli, ale także świętem wzruszeń. Powrót do przedszkola, to bowiem powrót do tego, co w pamięci ocalało jako obraz najpiękniejszych lat życia. Wśród naszych absolwentów są ludzie niezwykli, którzy swoją postawą w dorosłym życiu przysporzyli naszemu przedszkolu, naszemu miastu, naszej Małej Ojczyźnie szczególnego splendoru. Współczesne przedszkole jest niewątpliwie inne. Obiektywnie musimy przyznać, że  wiele zmieniło się przez ten czas” - mówi Kamila Łopusiewicz

Drodzy Państwo! Przemijają wokół nas ludzie i zdarzenia. O wielu, wydaje się, że już zapomnieliśmy. Jednak zawsze pamiętamy o naszych emerytach i wspólnie świętujemy Dzień Edukacji Narodowej, Wigilię, czy Dzień Kobiet. Ze szczególnym wzruszeniem myślimy  dziś o tych pedagogach, absolwentach i pracownikach przedszkola, którzy odeszli. Pomimo, iż już ich nie ma wśród nas, pozostawili po sobie niezatarty ślad. Ślad swojego istnienia. Dziękujemy Im za ich zaangażowanie i pracę z pasją. O naszym przedszkolu  można by mówić wiele i długo. Na przestrzeni lat zmieniało swoje oblicze. W istocie jednak pozostało takie samo - jest nie tylko ważną i nieodzowną częścią lokalnej rzeczywistości, ale jest też częścią naszego życia. To nasz drugi dom”. - dodaje K. Łopusiewicz.

Urodziny przedszkola były także wielkim przeżyciem dla dzieci, które na tę okazję przygotowały, bardzo ciekawy, program artystyczny, a śpiewając piosenkę Zbigniewa Wodeckiego „Lubię wracać tam, gdzie byłem” doprowadziły do łez niejedną osobę.

Była jeszcze jedna urodzinowa niespodzianka. Wychowanek przedszkola Kamil Karmelita, dziś zawodowy muzyk, zabrał publiczność w świat niesamowitych dźwięków, które wydobywał m.in. z instrumentów perkusyjnych.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Środa 19 czerwca 2019 4:01:13
 • imieniny obchodzą:

  Gerwazy, Protazy, Julianna

Ostatnie komentarze
 • Gruzin podawał się za Łotysza. Został zatrzymany w Świecku

  Danielheale: Hi! We are friends, looking for interesting and fun guys to meet, enjoy your time and have fun sex. We can be found on the website by clicking on our photo Or click the link...

  Wtorek 18 czerwca 2019

 • Startuje Festiwal Teatralny UNITHEA#20

  FlorM: Florida Georgia Line is my favourite country music band. Headliners Tyler Hubbard and Brian Kelley are those guys that can make anyone sing along. It's the reason I like to attend their shows. And -...

  Wtorek 11 czerwca 2019

facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij