Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Słubicki wehikuł czasu

Czwartek 8 lutego 2018 15 komentarzy

W Słubicach powstaje kapsuła czasu, która zostanie umieszczona w fundamentach Pomnika Pamięci Zesłanych na Sybir i Niepodległości w Słubicach. Pomysłodawcą projektu pod nazwą „ Pamięć i Nadzieja” jest Michał Sobociński, który z kilkuosobowym zespołem już od dwóch lat pracują nad tym pierwszym tego rodzaju pomysłem w naszym mieście.

"Głównym elementem kapsuły będzie Księga Pamięci zawierająca tak zwany list do przyszłych pokoleń. Do tej poty pomysłodawcy kapsuły czasu zebrali przesłania od przedstawicieli władz samorządowych, ośrodków wychowawczo – oświatowych i organizacji  społecznych  działających na terenie miasta - mówi M. Sobociński
Dzięki współczesnym środkom przekazu i portalom internetowym otrzymują deklaracje pomocy z całego świata. Ich akcja odbiła się szerokim echem od dalekiego Kazachstanu do Ameryki Południowej a nawet Afryki.  Do projektu dołączają się przedstawiciele Polonii a także Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich. Dużym zaskoczeniem dla organizatorów były listy nadesłane od Przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego Metropolity Poznańskiego, Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, abp. Marka Jędraszewskiego Metropolity Krakowskiego, Ordynariusza naszej diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego, abp. Józefa Michalika i kard. Henryka Gulbinowicza.
Wykonawcy projektu są pozytywnie zaskoczeni tak wielkim zainteresowaniem i sygnałami płynącego z całego świata. Nawiązali kontakt z ośrodkami polonijnymi Węgier, Niemiec, Hiszpanii, Chile, Kanady, Italii, Białorusi, Litwy, Rosji i Ukrainy. Nieraz te kontakty są bardzo wzruszające pisane łamaną polszczyzną ale przepojone tęsknotą i miłością do kraju  przodków. Do  Księgi Pamięci będzie mógł się wpisać każdy chętny. Pomysłodawcy planują udostępnić ją  wraz z wystawą wyposażenia kapsuły czasu.  Dziś prezentujemy tylko jeden element jaki znajdzie swoje miejsce w „słubickim wehikule czasu”. Wielki zaskoczeniem dla realizatorów projektu jest otrzymane w ostatnich dniach przesłanie abpa Mieczysława Mokrzyckiego Metropolity Lwowskiego, byłego osobistego sekretarza dwóch papieży św. Jana Pawła II i Benedykta XVI.  Wszystkie otrzymane przesłania są udostępniane w formie elektronicznej na https://www.facebook.com/SKBPwS/.      

 Oprócz Księgi Pamięci kapsuła będzie zawierać bardzo dużo ciekawych i zaskakujących eksponatów, o których będziemy informować na bieżąco.      

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Niedziela 20 stycznia 2019 13:17:09
  • imieniny obchodzą:

    Fabian, Sebastian

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij