Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Reżyserka Agnieszka Holland została uhonorowana 19. Nagrodą Viadriny Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą [FOTO, VIDEO]

Wtorek 14 maja 2019 brak komentarzy

„Milczenie nie było w jej stylu, zawsze demonstrowała swoją postawę i wykazywała się odwagą” – reżyserka Agnieszka Holland została uhonorowana 19. Nagrodą Viadriny Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

W pełnym emocji wystąpieniu na rzecz otwartej Europy i przeciw populistycznym i nacjonalistycznym ruchom reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland odebrała 9 maja br. 19. Nagrodę Viadriny Uniwersytetu Europejskiego Viadrina za zaangażowanie na rzecz europejskiego porozumienia.

„Jestem głęboko wdzięczna i zaszczycona, że uhonorowaliście mnie Państwo nagrodą, która łączy w sobie tyle pojemnych i bliskich mi pojęć: Europa, stosunki polsko-niemieckie, współpraca, wspólnota i pojednanie. Pojęć, które niestety coraz rzadziej są istotne dla naszych obywateli i którym trzeba przywrócić emocjonalną temperaturę i sens”.

„Populistyczny nacjonalizm staje się znów najłatwiejszą bronią atrakcyjną niestety dla rzeszy wyborców w różnych krajach rządzonych przez populistów. Trudno mi powiedzieć, czy wiedzą oni, co czynią, czy po prostu uważają to za najłatwiejsze remedium na palące i szalenie trudne do rozwiązania wyzwania i problemy nowoczesności. Tak, czy owak podlewają benzynę pod beczkę z prochem, beztrosko wierząc, że pożar ich nie dotknie”.

W laudacji Marion Döring, dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej powiedziała: „Milczenie nie było w jej stylu, zawsze demonstrowała swoją postawę i wykazywała się odwagą. To sprawiło, że stała się celem ataków ze strony rządzących ze swojego kraju – zarówno w czasach komunizmu jak i dziś”. Dalej: „W tych pełnych wyzwań czasach Europa potrzebuje artystek i i artystów, intektualistów, aktywistek i aktywistów, tak, potrzebuje takich ludzi jak oni. Któż inny mógłby otworzyć oczy Europie, aby wyswobodzić ją ze ślepej uliczki, do której wmanewrowały ją polityka, administracja i ekonomia”?

Nagroda przyznawana jest przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego. Prof. dr Dagmara Jajeśniak-Quast, przewodnicząca kuratorium podreśliła:

„Wszystko to, co nasz uniwersytet uosabia, uosabia także Agnieszka Holland. Tak samo jak nasz uniwersytet podejmuje krytyczne, trudne, ale równocześnie ważne tematy dotyczące historii jak i współczesności polsko-niemieckiej i europejskiej.”

„Z dzisiejszej uroczystości wyniesiemy to, co się nam przyda w przyszłości: fantazję, utopie i takich zaangażowanych studentów, jakich mamy tutaj na Viadrinie”, podsumowała prof. dr Julia von Blumenthal, prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

Film z wydarzeń obchodzonych 9 maja w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą:

Nagrodę Towarzyszącą w wysokości 1000 euro za studenckie zaangażowanie otrzymała „Studencka Poradnia Prawa w Collegium Polonicum”. Studentki i studenci prawa udzielają bezpłatnych porad prawnych innym studentom oraz osobom w złej sytuacji materialnej.

Po uroczystości Uniwersytet Europejski Viadrina zaprosił na wieczór filmowy w kinie CineStar we Frankfurcie nad Odrą połączony z rozmową z reżyserką. Pokaz filmu odbył się dzięki współpracy z festiwalem Film Polska, Festiwalem Filmowym w Cottbus i stowarzyszeniem Kleines Kino e.V.

O Agnieszce Holland:

Agnieszka Holland (rocznik 1948) ukończyła studia na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze i rozpoczęła karierę jako asystentka Krzysztofa Zanussiego i uczennica Andrzeja Wajdy, który stał się jej mentorem. Obecnie pracuje między innymi we Francji, gdzie mieszka od 1981 r., oraz w Polsce i w USA. 

W bogatym dorobku reżyserskim Agnieszki Holland znajdują się nie tylko dwa odcinki kultowego amerykańskiego serialu „House of Cards“, ale także nominowany do Oskara film „Gorzkie żniwa“ oraz „Europa, Europa“, który w 1992 r. zdobył nagrodę Złotego Globu w kategorii najlepszy film zagraniczny.

Filmy Agnieszki Holland są obecne m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie (Berlinale), gdzie odnoszą spore sukcesy. W 2017 r. jej film „Pokot“ zdobył statuetkę Srebrnego Niedźwiedzia (Nagroda im. Alfreda Bauera), a jej najnowsza produkcja pt. „Obywatel Jones“ spotkała się z uznaniem publiczności festiwalowej. W swoich filmach reżyserka zawsze sięga po kontrowersyjne tematy z historii i aktualnej polityki, kwestionuje propagandę, instytucje, kult jednostki i angażuje się, również poza ekranem, na rzecz demokracji.

O Nagrodzie:

Nagroda Viadriny w wysokości 5.000 euro przyznawana jest corocznie, od 1999 roku przez Kuratorium Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Uczelni Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą osobistościom z Polski i z Niemiec, które w szczególny sposób przyczyniły się do polsko-niemieckiego pojednania.

Do dotychczasowych laureatów Nagrody Viadriny należą między innymi: noblista dr h.c. mult. Günter Grass (2001), publicyści: dr h.c. mult. Adam Michnik (2000) i Adam Krzemiński (2006), była przewodnicząca Bundestagu prof. dr Rita Süssmuth (2008), pierwszy premier III Rzeczpospolitej dr h.c. mult. Tadeusz Mazowiecki (2009), zdobywca Oskara, reżyser Volker Schlöndorff (2010), kompozytor i wielokrotny zdobywca nagród Grammy prof. Krzysztof Penderecki (2011) i były minister w Rządzie Republiki Federalnej Niemiec dr h.c. mult. Hans-Dietrich Genscher.

Skrót z wydarzeń obchodzonych 9 maja w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą:


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Sobota 25 stycznia 2020 13:16:54
  • imieniny obchodzą:

    Tatiana, Paweł, Miłosz

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij