Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Projekt „Potrafię się porozumieć – komunikacja alternatywna”

Sobota 5 stycznia 2019 brak komentarzy

Projekt „Potrafię się porozumieć – komunikacja alternatywna”

Projekt współfinansowany ze środków PFRON przy udziale Województwa Lubuskiego – Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze.

Gdy człowiek nie mówi, nie znaczy, że nie ma nic do powiedzenia. Często z racji zakłóceń rozwoju, dezorganizacji ulega również proces porozumiewania się. Człowiek nie zna innego niż mowa skutecznego środka, za pomocą którego mogłoby przekazać to, co chce powiedzieć. Wiele osób szczególnie niepełnosprawnych, w takich sytuacjach krzyczy, płacze, jest agresywne lub po prostu izoluje się. Takie zachowanie jest niczym innym jak sposobem komunikacji, wołaniem o pomoc w zrozumieniu otaczających go sytuacji, tego co inni do niego mówią i czego od niego oczekują. Aby komunikat dotarł do odbiorcy musi być nadany. Jednak niekoniecznie za pomocą mowy. Wszyscy wiedzą, że każda matka najlepiej rozumie swoje dziecko. Nawet to, które nie mówi. Jednak, poza matką musi umieć ono komunikować się z innymi. Aby było to możliwe, powstała komunikacja wspomagająca i alternatywna (ang. Augmentative and Alternative Communications – AAC). Jest ona obecnie standardowym postępowaniem rehabilitacyjnym. Komunikacja alternatywna znajduje zastosowanie, gdy osoba porozumiewa się bezpośrednio, twarzą w twarz, inaczej niż za pomocą mowy, np.: w oparciu o znaki manualne, znaki graficzne, pismo. Komunikacja wspomagająca wzmacnia i/lub uzupełnia mowę, pomaga w rozwoju mowy i języka oraz gwarantuje zastępczy sposób porozumiewania się, gdy osoba nie zaczyna mówić. 

Wśród naszych podopiecznych mamy osoby nie posługujące się mową. Chcemy im umożliwić porozumiewanie się, poprawić ich jakość życia poprzez wprowadzenie metody komunikacji alternatywnej PECS.

Adresatami programu są osoby nie posługujące się mową w sposób funkcjonalny z różnymi niepełnosprawnościami z powiatu słubickiego i gorzowskiego oraz rodziny beneficjentów bezpośrednich.

Miejsce realizacji zadania: Słubice oraz Kostrzyn nad Odrą.

Kwota dofinansowania: 10 000 zł.

Termin AAC (Augmentative and AlternativeCommunication) oznacza komunikację wspomagającą i alternatywną. Komunikacja wspomagająca oznacza wszelkie działania, których celem jest pomoc w porozumiewaniu się osób nieposługujących się mową lub posługujących się nią w ograniczonym stopniu. Istnieje wiele wspomagających i alternatywnych sposobów porozumiewania się, które dają ludziom możliwość komunikowania się. Należą do nich gesty, różnorodne obrazki, piktogramy lub symbole abstrakcyjne. Im mniej zdolności mówienia posiada dana osoba, tym większe będzie jej zapotrzebowanie na komunikację wspomagającą. Ucząc porozumiewania się w sposób alternatywny pomagamy wyrażać własne myśli, pragnienia i potrzeby.

Metoda PECS -Picture Exchange Communication System

Polega na wymianie obrazków/symboli w celu porozumiewania się. Jest przeznaczona głównie dla osób autystycznych oraz mających inne problemy związane z porozumiewaniem się, zwłaszcza w zakresie spontanicznego inicjowania komunikacji. Osoba wymienia obrazek na konkretną rzecz, której pragnie lub potrzebuje. Fizyczna wymiana powoduje większe zaangażowanie zarówno użytkownika, jak i jego rozmówcy. Głównym celem metody jest zwrócenie uwagi na moment inicjowania rozmowy przez użytkownika. Jedynym warunkiem jest pewna sprawność manualna. Do PECS nie jest przyporządkowany żaden system symboli. Można użyć symboli PCS, PIC, obrazków, fotografii, własnoręcznych rysunków i innych. Ta metoda nie wyklucza rozwoju mowy, a wręcz wspomaga jej nabywanie. PECS wprowadza się za pomocą VI faz, stosując systemy motywacyjne. Metoda musi być wprowadzana w kilku środowiskach (także domowym).

Rezultaty pr nabycie umiejętności komunikowania się za pomocą komunikacji alternatywnej PECS beneficjentów,

- nabycie umiejętności wprowadzania i stosowania komunikacji alternatywnej PECS przez rodziców/opiekunów beneficjentów,

- poprawa jakości życia dzieci z autyzmem oraz innymi pokrewnymi zaburzeniami rozwojowymi poprzez dostarczenie możliwości komunikowania się z otoczeniem,

- zwiększenie wiedzy dotyczącej metody komunikacji alternatywnej w środowisku lokalnym,

- zwiększenie integracji dorosłych osób niepełnosprawnych ze sobą oraz ze środowiskiem lokalnym,

- zapobieganie marginalizacji i społecznemu wykluczeniu osób z różnymi niepełnosprawnościami,

- poprawa funkcjonowania 6 osób z niepełnosprawnościami z powiatu słubickiego i gorzowskiego i ich rodzin.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Poniedziałek 17 czerwca 2019 7:52:10
 • imieniny obchodzą:

  Albert, Laura, Adolf

Ostatnie komentarze
 • Startuje Festiwal Teatralny UNITHEA#20

  FlorM: Florida Georgia Line is my favourite country music band. Headliners Tyler Hubbard and Brian Kelley are those guys that can make anyone sing along. It's the reason I like to attend their shows. And -...

  Wtorek 11 czerwca 2019

 • Piernikowe ząbki ksylitolowe

  afalejev: http://mewkid.net/buy-prednisone/ - Buy Prednisone Prednisone Without A Prescription jat.xvzp.slubickie.info.nvr.jg http://mewkid.net/buy-prednisone/

  Niedziela 9 czerwca 2019

facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij