Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Polsko-Niemiecki Festiwal Unithea#21

Wtorek 5 czerwca 2018 brak komentarzy

Już 7 czerwca startuje Unithea#21 Przez cztery dni w Słubicach i Frankfurcie będą się dziać różne artystyczne rzeczy. Jakie? m.in uliczne sztuki teatralne.

Tegoroczne motto festiwalu brzmi: Nietakt – Gdzie są twoje granice? Skłania ono do przemyśleń nad tym, co dla każdego jest jeszcze akceptowalne, a co można już uznać za nietakt.

Unithea#21 charakteryzuje się bardzo bogatym programem

W Słubicach nie można przegapić plenerowego spektaklu „Silence” w wykonaniu aktorów Teatru Biuro Podróży.

7 czerwca o 18.30 w Forum Kleista odbędzie się uroczyste otwarcie imprezy (wstęp wolny). Jedną z atrakcji będzie teatr stóp w wykonaniu Anne Klinge. Niemka oczarowała swoimi występami cały świat. Popularność przyniósł jej m.in. występ w „Britain’s got talent”, który zaowocował 20 milionami odsłon na youtube.

 

Program na CZWARTEK

 

18:30 Otwarcie festiwalu

Miejsce: Kleist Forum – Foyer

#dozwolone od lat 0 #wstępwolny

Czego możecie spodziewać się tym razem na Festiwalu UNITHEA? Właśnie o tym Wam opowiemy, ale tym razem bez zbędnego BlaBla! Będziemy gadać tylko troszeczkę!

 

19:30 Anne Klinge - Morderstwo stopą i inne życiowe dramaty

Miejsce: Kleist Forum – Großer Saal

#dozwolone od lat 0 #wstępwolny

Jej nogi poruszają całą Europę, są celebrowane w Peru na EXPO w Szanghaju, również niemiecka telewizja świętowała ją jako nowe odkrycie w programach takich jak „Bülent Celan-Show“, „Gottschalk-live“, „Tietjen und Hirschhausen“ oraz „Die Puppenstars“. Jej występ w „Britain´s got talent“ zagwarantował jej 20 Milionów odsłon na zoutube oraz światową popularność medialną.

Teatr nóg jest inscenizowanym opanowaniem ciała na najwyższym poziomie. Przy tym nigdy nie chodzi o efekt przebranych nóg. Wyposażone w nosy, czapki i szaty – nogi, zmieniają się niespodziewanie w niezależne osobistości, które pozwalają prawie zapomnieć o aktorce za nimi. Jej nogi „opowiadają“, w mieszance pomysłowości i fantazji, mniej lub bardziej znane historie pełne ironii i w mądry, humorystyczny sposób przeżywają związki, bajki, nawet opery.


21:00 Sado Opera

Miejsce: Kleist Forum – Foyer

#dozwolone od lat 16 #wstępwolny

Zespół z Wilde Renate – jednego ze znanych klubów nocnych w Berlinie – SADO OPERA jest gejowską grupą, która znana jest z ekstrawaganckich i ekscentrycznych pokazów scenicznych. Zespół, który pierwotnie pochodzi z St. Petersburga z upływem czasu stał się jednym z najbardziej szalonych i ekspresyjnych eksportów muzycznych Berlina.

Po szeregu singli, licznych występach w całej Europie oraz występie na Conan, SADO OPERA przychodzą aktualnie z ich nowym debiutanckim albumem „Stray“. Ich piosenki oferują mieszankę złożoną z punk-funku lat 80-tych i świetnych italo-disco.

 

22:00 Uhr Pin Up Candy

Miejsce: Kleist Forum – Studiobühne

#dozwolone od lat 18 #wstępwolny

Pin Up Candy, prekursorka burleski w Polsce. Jest ambasadorką ruchu body posivite i swoim stylem przekonuje kobiety do zaakceptowania siebie w 100%. Pin Up Candy jest najjaśniej błyszczącą gwiazdą na polskiej scenie burleski. W 2016 roku wygrała koronę królowej klasycznej burleski na festiwalu w Moskwie. Jest również półfinalistką programu Mam Talent. Swoje pokazy prezentuje nie tylko w kraju, ale również na zagranicznych festiwalach w Paryżu, Wiedniu, Tel Aviwie czy Ibizie. Pin Up Candy jest również producentką festiwalu burleski (Slavic Burlesque Festival, trzecie edycja 2018) oraz wieczorów z burleską: Burlesque Exclusive i Warsaw Burlesque Night. www.burleska.pl

Program na PIĄTEK

16:30 Prof. Schröder - Śmierć jako „Generator kultury“?

Miejsce: Lenne Park

#dozwolone od lat 0 #wstępwolny

Człowiek wie o własnej śmiertelności. Erich Fried mówi o tym w wierszu:

Pies,

który umiera

i który wie

że umrze

jak pies

i który może powiedzieć

że on wie

ze umrze

jak pies

jest człowiekiem

Dla egiptologa i kulturoznawcy Jana Assmanna ta wiedza zagraża zaburzeniem równowagi człowieka: „Kto jest śmiertelnikiem, nie powinien o tym wiedzieć.“ Aby pokonać tą problematyczną wiedzę człowiek potrzebuje albo interpretacji i wyjaśnień znaczenia, albo wypiera się biologiczną kwestię, którą jest nasza śmiertelność. Assmann przypuszcza, że jest związek pomiędzy kulturą i wiedzą o własnej śmiertelności, czyli staje się ona „generatorem kulturowym pierwszego rzędu“.

Dawnej każda kultura rozwijała „strukturę nastawienia do bólu, choroby, slabości i śmierci“ i pełniła funkcje higieniczne, jakoś środek i praktyki rozwinięte po to „aby znosić ból i chorobę, rozumieć trudności, nadać sensu cieniowi śmierci“ – tak pisał filozof i teolog Ivan Illich.

Poprzez wyparcie i tabuizację śmierci i umierania, występuje zagrożenie, że ta higieniczna rola kultury odejdzie w zapomnienie.


 

18:00 Otwarcie wystawy

Miejsce: Kleist Forum – Wandelhalle

#dozwolone od lat 16 #wstęp wolny

„Rozmowa o sromach i także o własnym sromie nawet w dzisiejszych czasach odbierana jest jako nie na miejscu i nietaktowna. Ja zajmuję się poprzez moją sztukę pięknymi aspektami sromu, mitami o nim i uprzedzeniami, a także społecznymi kwestiami normalizacji tego tematu.“ – Franziska Dickmann

 

19:00 Teatr Studio am Salzufer – Tadeusz Rozewicz Bühne Berlin - „Lysistrata“ von Aristophanes

Miejsce: Kleist Forum – Hinterbühne

#dozwolone od lat 14 #Wstęp3,50€

Teatr Studio am Salzufer – Tadeusz Rozewicz Bühne przedstawia znaną na całym świecie, antyczną komedię „Lysistrata“ Arystophanesa. Inscenizacja nie przedstawia jedynie specyficznych tematów, lecz również uniwersalne archetypy jak: związki damsko-męskie, walkę płci, wieczna kobiecość.

Wiele rzeczy przedstawionych jest z ironiczno-groteskowej perspektywy. Reżyserka Janina Szarek zdobyła w ostatnich latach wiele znaczących nagród teatralnych.

Występują studenci szkoły aktorskiej Transform

 

20:15 Søren Gundermann & Paul Bogadtke - Blues, Bits and Bytes – Jazz-Piano meets Electronic

Miejsce: Kleist Forum – Foyer

#dozwolone od lat 0 #wstępwolny

W ciekawym dialogu pomiędzy światem analogowym a cyfrowym natrafiają na siebie improwizacje pianisty Sorena Gundermanna, na i w fortepianie, na elektoroniczną adaptację na żywo przez artystę dźwięku Paula Bogadtke. Dźwięki stają się taktami, akordy przeistaczają się w orkiestrę w kolażu brzmień złożoną z jazzu, minimal oraz niesłyszanych odgłosów.

Søren Gundermann – Piano

Paul „Fo“ Bogadtke – Live Electronic


 

22:00 Teatr 6 I PÓŁ - Legendy

Miejsce: Ziegenwerder

#dozwolone od lat 12 #wstępwolny

Inspiracją do stworzenia widowiska stały się Legendy z południa Polski. Spektakl utrzymany jest w klimacie sennych opowieści, które dzieją się symultanicznie, w różnych częściach parku. Widz wkracza do labiryntu światła, dźwięków i emocji, które mieszają się w przestrzeni. Aktorzy tworzą swoje małe, niezależne światy, które powtarzają swoje istnienie w bezlitosnej pętli czasowej. Przez 90 minut bohaterowie przeżywają swoje życie raz po raz. Widz decyduje, którą ścieżką podąży i na jak długo zatrzyma się przy każdej opowieści.


 

23:00 TJ Bless ’n‘ Next Experience Band „Sześciu Frankfurckich Muzyków - TRAM-Depot Reggae

Miejsce: Tramdepot

#dozwolone od lat 18 #wstępwolny

Afro-NIemiecki zespół Reggae – Zagubieni in Reggae, zakochani w muzyce – DEBIUT ROKU!

Główny wokalista: TJ Bless

Gitarzysta: Commander Conny

Gitara prowadząca: Witti “ The Monolith “ Wittijohnston

Keyboard: Pasiman the „Keysingman“

Perkusja: Gero Lapacho

Basista: Dennis “The Bassman“ Oryginalny zespół Reggae z Frankfurtu nad Odrą. 

Program na SOBOTĘ

11:00 Kolektyw LŁ - Warsztaty cyrkowe

Miejsce: Przed Havana Bar

#dozwolone od lat 0 #wstępwolny

Profesjonalni artyści pokażą Ci jak to się robi – bądz w ten dzień z nami i wez aktywny udział! Żonglerka i akrobatyka to tylko niektóre z atrakcji!


 

15:00 Move Art Xchange - Tutaj, tam i inne światy

Miejsce: Hala koncertowa „Carl Philipp Emanuel Bach“

#dozwolone od lat 0 #wstępwolny

W dniu 9.6.2018 o godzinie 15 im pomieszczeniu klubowym sali koncertowej we Frankfurcie nad Odrą odbędzie się pierwszy polsko-niemiecki warsztat!

W „Tutaj, tam i inne światy“ chcemy z Wami śpiewać, opracowywać scenicznie a także aranżować utwory z musicalu Fiddler on the Roof.

Przynieście ochotę do muzykowania, a także jeżeli chcecie – własne instrumenty muzyczne.Warsztaty prowadzą:

Malgorzata Picz, śpiew

Stefan Große Boymann, kontrabas

Jürgen Tesch, gitara

Anne Kathrin Meier, pedagogika koncertu


 

16:00 KulTOUR

Miejsce: Punkt wyjścia przed budynkiem Gräfin Dönhoff

#dozwolone od lat 0 #wstępwolny

Frankfurt nad Odrą ma wiele kultury do zaoferowania! Nie wierzysz w to? Przekonaj się sam i weź udział w drugiej już edycji KulTOUR!

Zapisy poprzez adres mailowy: unithea@europa-uni.de


 

19:30 Modernes Theater Oderland & Friends - Major Orion und seine flotten Sterne

Ort: Modernes Theater Oderland

#dozwolone od lat 0 #Wstęp: 7 / 12 / 17 €

Jest kruczoczarny dzień. W Daily Mirror można przeczytać “Paul McCartney odchodzi z zespołu Beatles .” To przełomowe czasy. Simon i Garfunkel dzielą się jeszcze w tym samym roku. Wszystkim fanom muzyki zapiera dech. Janis Joplin: nie żyje. Jimmy Hendrix: również. Później także Juliane Werding zajmuje ze swoją piosenką “Am Tag als Conny Kramer starb” pierwsze miejsce w niemieckich listach przebojów.

Daleko, daleko od ziemi, w odległej galaktyce Major Orion obserwuje ze swojej stacji kosmicznej te niespokojne czasy. Światu grozi rozłam. Jego misja: ludzkość potrzebuje międzygalaktycznego wybuchu.

Występują: Isis Lutz, Lena Noske, Franz Belger, Ben Scholten, Tammo Messow und Thomas Strauch

Kierownictwo muzyczne: Franz Belger | Reżyseria: Melanie Stein


 

22:00 TEATR BIURO PODRÓŻY - Silence

Miejsce: Plac Bohaterów – Słubice

#dozwolone od lat 12 #wstępwolny

W kontekście zatrważającej rzezi i czystek dokonujących się na Bliskim Wschodzie, których rezultatem jest masowy exodus ludności w bezpieczniejsze miejsca, Teatr Biuro Podróży opowiada o losach tych, którzy za moment staną się uchodźcami. Po spektaklu Carmen Funebre, dla którego inspiracją była wojna w Jugosławii, wydawało się, że we współczesnym świecie nic gorszego już stać się nie może. Jednakże rzeczywistość przerosła wyobraźnię. Jesteśmy świadkami zjawiska o niespotykanej skali, które wywołuje niepokój i lęk w całej Europie. Czy mamy się czego obawiać?

Teatr Biuro Podróży przygląda się sytuacji z punktu widzenia mieszkańca oblężonego miasta, na które spadły bomby, człowieka, któremu jeszcze kilka lat temu nie przyszłoby do głowy, że stanie się uchodźcą. Bohaterami spektaklu są dzieci – niewinni świadkowie śmierci bliskich, ofiary tułaczki i głodu. Dla tych dzieci i ich przyszłego spokoju, spróbujmy choć na chwilę postawić się w roli uchodźcy.


23:00 Open Stage

Miejsce: Havana Bar

#dozwolone od lat 18 #wstępwolny

„Nietakt“ – co Ci się z tym kojarzy? Pokaż nam to i zawładnij sceną! Rap, poezja, muzyka, co tylko chcecie!

Zgłoszenia występów pod adresem: unithea@europa-uni.de

23:00 - Sytuacje

Studenci Akademii Sztuki w Szczecinie

Przed Havana Barem

Am Graben 4, Frankfurt

[60 minut Loop]

Film #dozwolone od lat 18 #wstępwolny

Jan Baszak + Marta Knaflewska + Natalia Laskowska + Andrzej Mara + Nadia Pieszczeniewska

„Sytuacje“ to seria drobnych działań, które studenci Akademii Sztuki podejmowali w przestrzeni prywatnej i przestrzeni miejskiej przez okres pól roku. Wszystkie cechuje duża doza absurdu, większości z nich ociera się o nietakt, wykorzystując to jak wiele zachowań uznanych jest za niepożądane, a co najmniej podejrzane (głęboko dziwaczne) w przestrzeni publicznej. Działania powstały na podstawie krótkich instrukcji, które studenci pisali dla siebie nawzajem. Jak na przykład: znieruchomiej na 50 sekund. Sprawa zupełnie niewinna, lub bezczelna jak w przypadku kiedy Andrzej znieruchomiał płacąc za zakupy w supermarkecie a za sobą mając niecierpliwa kolejkę, dla której każda sekunda się liczy. Lub „Skieruj złe/dobre emocje na obiekty w przestrzeni miejskiej“ ćwiczenie zrealizowane przez Nadie, w którym alejka w parku stała się przedmiotem zalotów (pocałunki) a potem została bezlitośnie skopana. Jan swoje dziwactwa eksploruje głownie w domu, oglądając jego krótkie filmy widzowie mogą odczuć zażenowanie i rozbawienie. „Sztuka żenady“ ma w Polsce tradycje sięgająca lat 20, nietakt, drobne działania, poprzez absurdalny charakter podkreśla jedynie absurd wielu społecznych norm i uprzedzeń.


 

Program na NIEDZIELĘ

12:00 Paste-up Paul

Miejsce: Przed Havana Barem

#dozwolone od lat 0 #wstęp wolny

„Streetart, to słowo oznacza alternatywną, różnorodną i luźną sztukę. Podczas gdy we Frankfurcie tego typu malowidła w mieście należą do rzadkości, wiele większych miast ma swoje przewodniki po sztuce ulicy. Aby to się zmieniło: organizujemy warsztaty „Paste-ups“, jednego z rodzaju Streetartu. Nudzisz się, malujesz chętnie, albo po prostu chcesz wiedzieć jak te obrazy powstają i są w stanie przetrwać każdy huragan w Brandenburgii Przyjdź na warsztaty, zainspiruj się, odkryj w sobie Picasso“ P. Banause


 

14:00 Move Art Xchange - Feel Your Beat

Miejsce: Modernes Theater Oderland

#dozwolone od lat 10 #wstęp wolny

MoveArtXchange to projekt, którego celem jest wspieranie młodzieży w różnych dyscyplinach artystycznych i wspieranie ich wymiany. Muzyka jest elementem łaczącym. Celem warsztatu jest połączenie młodych ludzi z Polski i Niemiec aby razem tworzyć muzykę i swój indywidualny beat.


 

17:00 Theater Zwischen Raum (Grupa teatralna studentów germanistyki interkulturowej) - Co ma ze mnie wyrosnąć?

Miejsce: SMOK

#dozwolone od lat 0 #wstęp wolny

Jedenaście różnych osób spotyka się przypadkiem w miejscu, które być może jest stacją kolejową lub lotniskiem. Jest to z pewnością miejsce związane z wyjazdem, podróżą, nadzieją lub przerażającą zmianą. Ludzie czekają, ponieważ odjazd opóźnia się ciągle na nowo. Czas zatrzymuje się, wypadł z taktu. Wreszcie! Teraz można zastanawiać się na temat siebie i innych pasażerów (nawet nietaktownych!). To, co ludzie biorą z sobą, to ich małe (banalne?) historie, potrzeby, ofiary. Czy przyszłość będzie wyglądała inaczej?


 

19.30 SWAWOLA: Übermut

Miejsce: Moderne Theater Oderland

#dozwolone od lat 0 #wstęp wolny

W styczniu 2018 roku powstał polsko-niemiecki młodzieżowy projekt teatralny o nazwie „SWAWOLA: Übermut“, w który zaangażowali się uczniowie szkół po obu stronach Odry.

Przez ten czas uczestnicy projektu stworzyli razem z Modernes Theater Oderland spektakl teatralny, który zajmuje się kwestiami wyzwań związanych z wejściem w dorosłość. 10. czerwca odbędzie się czytanie sceniczne tego spektaklu w ramach festiwalu Unithea.


 

20:30 Kolektyw LŁ - Spektrum

Miejsce: Friedenskirche

#dozwolone od lat 0 #wstęp wolny

„Spektrum“ Kolektywu LŁ to spektakl oparty przede wszystkim na wizualnych aspektach manipulacji obiektami i współczesnej żonglerki. Spektakl jest zapisem procesu twórczego skoncentrowanego na innowacjach w zakresie performatywnej ekspresji poprzez przedmiot i przestrzeń. Na scenie można zobaczyć czterech aktorów, całą serię niecodziennych obiektów, sporo żonglerki, akrobatyki, złudzenia optyczne i zestawy transformacyjne.


 

21:30 La Marche

Miejsce: Gerstenberger Höfe

#dozwolone od lat 16 #wstęp wolny

„La Marche to przyjaciele, którzy grają w jednym zespole. Klezmer, Ska, Funk, Reggae, Polka i Jazz stapiają się w rozżarzoną, gorącą muzykę. Tutaj będziemy tańczyć.“

A TAK BĘDZIE!


22:30 Impreza na zakończenie

Miejsce: Modernes Theater Oderland

#dozwolone od lat 18 #wstęp wolny

Chodźcie i świętujcie z Unithea#21!

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Sobota 23 marca 2019 18:40:37
  • imieniny obchodzą:

    Pelagia, Feliks, Zbysław

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij