Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

"Polska Seniora" konsultacje społeczne w Słubicach [FOTO] [VIDEO]

Środa 16 maja 2018 brak komentarzy

Czek opiekuńczy, asystent osób starszych, senioralny budżet obywatelski oraz 24-godzinny telefon zaufania - to tylko niektóre propozycje, jakie znalazły się w programie Platformy Obywatelskiej "Polska Seniora".

W ramach programu przygotowana jest oferta dla seniorów w trzech sektorach: aktywne życie, zdrowe życie i godne życie. O szczegółach programu opowiadają działacze PO w całym kraju.

Wczoraj takie konsultacje odbyły się także w słubickim Collegium Polonicum. Na zaproszenie starosty Marcina Jabłońskiego z naszymi seniorami rozmawiały posłanki PO: Krystyna Szumilas, Dorota Rutkowska oraz Joanna Augustynowska.

Wśród przedstawionych pomysłów znalazł się m.in. własny budżet dla rad seniorów w gminach oraz wyodrębnienie w ramach budżetu obywatelskiego budżetu senioralnego.

“To bardzo dobre rozwiązanie - mówi starosta Jabłoński. "Pozwoli to usamodzielnić się radom i wywrze lepszy wpływ na podejmowane decyzje" - dodaje.

Inną propozycją jest stworzenie, obok działających w niektórych miastach Kart Seniora, ogólnopolskiej karty, która uprawnia do zniżek i ulg. PO chciałoby też otwierać biura seniora, gdzie osoby starsze uzyskałyby pomoc, np. jak załatwić sprawy prawne.

W programie "Polska Seniora" znalazł się też pomysł, by działał całodobowy telefon zaufania. Posłanki oceniły, że dzięki temu osoby starsze, przede wszystkim samotne, miałyby szansę porozmawiać i otrzymać emocjonalne wsparcie.

Nasi seniorzy z zainteresowaniem wysłuchali tych propozycji, uczestniczyli także w dyskusji i zadawali pytania. W konsultacjach brały udział także m.in. radna wojewódzka Grażyna Dereń oraz przewodnicząca Powiatowej Rady Seniorów Barbara Kwiatkowska.

- Życzę wam powodzenia oraz tego, by to o czym mówicie, weszło jak najszybciej w życie - mówiła zaproszonym posłankom Leokadia Musolf, sekretarz rzepińskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Z kolei starosta opowiedział naszym gościom o rychłym utworzeniu w Słubicach Domu Dziennej Opieki dla Seniorów i o niedawnym utworzeniu Powiatowej Rady Seniorów.

Inf.pras. Starostwo Powiatowe w Słubicach

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Niedziela 20 stycznia 2019 13:14:47
  • imieniny obchodzą:

    Fabian, Sebastian

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij