Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Pola Nadziei w Słubicach [FOTO]

Sobota 8 kwietnia 2017 brak komentarzy

7 kwietnia przy Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Słubicach odbyła się kolejna akcja organizowana przez Domowe Hospicjum Św. Wincentego a’Paulo w Słubicach.

Do licznie zgromadzonych na placu parafialnym wolontariuszy Ks. Proboszcz Tomasz Partyka skierował kilka ciepłych słów związanych z niesieniem pomocy bliźniemu.

Prezes Hospicjum Przemysław Szewieliński przystąpił wraz z grupą wolontariuszy do ścinania zasadzonych w październiku żonkili. Po części oficjalnej wolontariusze w licznych podgrupach udali się na miasto aby w przyjaznej atmosferze rozdać mieszkańcom Słubic żółte żonkile.

Zapraszamy do naszej rozmowy z Prezesem Hospicjum.

 

O “Polach Nadziei” opowiada Przemysław Szewieliński:

 

“Wszystko zaczęło się w Hospicjum Świętego Łazarza w Krakowie (w tym roku obchodzona jest tam okrągła 20 rocznica akcji Pola Nadziei a w Słubicach spotykamy się już po raz czwarty). Jako symbol tej akcji wybrano nieprzypadkowo kwiat żonkili, ponieważ żonkil od zawsze symbolizował nadzieję - wg słownika symboli Kopalińskiego żonkil  to zwycięstwo poświęcenia nad egoizmem, zwycięstwo miłości nad śmiercią, a poprzez swoją kruchość i subtelność przypomina nam o przemijaniu, o tym, że życie jest kruche i kończy się czasami bardzo różnie i właśnie hospicja dążą do tego, aby śmierć chorych, to powolne czasami umieranie nie było takie bolesne. Dlatego zadaniem i celem, jaki stawiają sobie takie organizacje jak nasza, jest pomoc osobom potrzebującym poprzez zapewnienie im fachowej opieki i odpowiedniego sprzętu.  Cieszymy się, że w naszą akcję od czterech lat włączają się organizacje pozarządowe, służby mundurowe, przedszkolaki ze wszystkich słubickich przedszkoli a teraz wiosną wolontariusze ze słubickich szkół, młodzież z Naszej Chaty z Cybinki, dzieci ze Szkoły Podstawowej z Kunowic a dodatkowo Starościn, który akcję sadzenia i zbierania żonkili przeprowadził u siebie na miejscu. Sama akcja wygląda następująco: wolontariusze z żonkilami przechodzą ulicami miast, a mieszkańcy w zamian za kwiat przekazują dobrowolne datki na cele hospicjum”.

Datki zostały zebrane, podliczone i co dalej? Na co zostaną przekazane?

“Na cele statutowe naszego Hospicjum, tzn. możemy wydać te pieniądze tylko i wyłącznie na sprzęt i rehabilitację dla osób chorych (tak jest w opisie zbiórki publicznej zgłoszonej do ministerstwa). Krótko mówiąc -  za pieniądze ze zbiórek zakupimy sprzęt dla osób terminalnie chorych, ale też dla osób po udarach i dla małych dzieci (korzystających ze specjalistycznego sprzętu)”.

 

Ile jest takich osób potrzebujących pomocy? Działacie i pomagacie tylko na terenie Słubic?

“Działamy na terenie całego powiatu (Smogóry, Cybinka, Rąpice, Kłopot) i w wielu innych miejscowościach.

Podopiecznych korzystających z naszego sprzętu mamy ok. 90 osób. Tyle też mamy wypożyczonych specjalistycznych łóżek.

Kwota z dzisiejszej zbiórki nie zostanie podana od razu do publicznej wiadomości, hospicjum zrobi to 21 kwietnia, w dniu zakończenia akcji Pola Nadziei w Słubicach. Organizatorzy przewidzieli na ten dzień uroczyste podsumowanie zakończone koncertem Moniki Kuszyńskiej w Auli CP - bilety na koncert będa darmowe i trafią do osób, które nam pomagają i do wolontariuszy oraz do wychowawców w szkołach i przedszkolach. To wszystko w ramach podziękowania dla mieszkańców i wolontariuszy.

Dodatkowo przeprowadzona zostanie zbiórka na wózek rehabilitacyjny dla Rafała Pulchnego, który jest podopiecznym Hospicjum i korzysta z naszego sprzętu od 3 lat. Chłopak jest po wypadku, sparaliżowany od głowy w dół, od kilkunastu lat korzysta z wózka z pionizatorem, który jest bardzo drogi a jego stary wózek wymaga wymiany na sprawny, dlatego już uruchomiliśmy akcję zbiórki pieniędzy na nowy wózek (akcję wspiera m. in. grupa POMAGAMY oraz Parafia pw. Świętego Ducha),  pieniądze wpływają na konto hospicjum i taki wózek w kwocie 25.000 - 30.000 zł Michałowi zakupimy”.

Koncert Moniki Kuszyńskiej, solistki Varius Manx, autorki tekstów, odbędzie się 21.04.2017r.
w Collegium Polonicum. Koncert organizowany jest w ramach akcji Pola Nadziei, podczas którego przeprowadzona zostanie zbiórka na sfinansowanie zakupu potrzebnego sprzętu rehabilitacyjnego.

foto: AD

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Poniedziałek 16 września 2019 9:46:09
  • imieniny obchodzą:

    Edyta, Kamil, Korneliusz

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij