Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Nowoczesne leczenie kanałowe zębów w DentalArt Słubice

Sobota 8 września 2018 brak komentarzy

Potrzebujesz fachowej diagnostyki, wysokiej jakości specjalistów, którzy potrafią operować nowoczesnym MIKROSKOPEM lub specjalistycznymi  LUPAMI stomatologicznymi?

Jeśli tak - zapraszamy do konsultacji w DentalArt Słubice

Niezbędna jest rejestracja telefoniczna lub droga elektroniczną.

(0048) 95 758 21 26

biuro@dentalartslubice.pl

Leczenie kanałowe jest chyba najbardziej skomplikowanym i nieprzewidywalnym zabiegiem w stomatologii. Wynika to z budowy anatomicznej zębów, skomplikowanego dostępu do zębów w trakcie leczenia (zwłaszcza zębów bocznych) oraz konieczności stosowania bardzo cienkich narzędzi. W przypadku ponownego leczenia kanałowego zachodzi niekiedy konieczność opracowania części kanałów, których nie udało się udrożnić za pierwszym razem, co mocno utrudnia leczenie, oraz przebicia się przez powstające czasami zwapnienia.

Endodoncja to metoda leczenia pozwalająca uratować zęby, które jeszcze nie tak dawno skazane byłyby na ekstrakcję (usunięcie). Wskazaniami do leczenia kanałowego są:

 • nieodwracalne zapalenia miazgi,
 • okołowierzchołkowe zapalenia tkanek (zmiany okołowierzchołkowe, ziarniaki, torbiele),
 • zranienia miazgi powstałe w wyniku urazów,
 • wskazania protetyczne,
 • czasami choroby przyzębia zęby wcześniej źle leczone kanałowo i ze zmianami okołowierzchołkowymi.

W dużym uproszczeniu leczenie kanałowe rozgrywa się w kilku etapach:

 • Pierwszy etap (znieczulenie pacjenta- również komputerowe WAND) gwarantuje bezbolesność zabiegu.
 • Drugim etapem jest otwarcie komory zęba i dokładne usunięcie martwej lub żywej miazgi z wnętrza zęba (komory).
 • Trzeci etap: odnalezienie ujść kanałów. Jest bardzo trudny i pracochłonny, ponieważ pominięcie jakiegoś kanału wiąże się
  z pozostawieniem bakterii, co może doprowadzić do powikłań i ekstrakcji zęba. Bardzo pomocny jest tutaj mikroskop.
 • Ustalenie długości roboczej - kolejny odpowiedzialny etap; ząb musi być opracowany do otworu fizjologicznego. Zarówno za krótkie, jak i za długie opracowanie zęba będzie wpływało na zmniejszenie szans na sukces leczenia. Dlatego bardzo istotne jest jak najdokładniejsze ustalenie długości roboczej kanałów.  Stosuje się w tym celu urządzenie zwane endometrem, który wykonuje elektroniczny pomiar kanałów korzeniowych. Pozwala to na wyeliminowanie metody pomiaru długości kanału opartej na zdjęciu RTG, która wg licznych badań okazała się bardzo często zawodna. Endometr  jest precyzyjny i całkowicie obojętny dla organizmu. 
 • Następny etap to mechaniczne opracowanie kanałów, które odbywa się przy użyciu specjalnych narzędzi kanałowych niklowo-tytanowych i mikrosilnika.

W związku z tym, że mikrosilnik jest zintegrowany z endometrem , lekarz ma kontrolę nad pracą narzędzi w kanale. Narzędzia używane przy maszynowym opracowaniu są specjalnie zaprojektowane do tego, by bezpiecznie udrożnić nawet zakrzywione kanały i nadać im kształt stożka. Nadanie kanałom takiego kształtu jest warunkiem prawidłowego ich wypełnienia. Proces ten jest wspomagany obfitym płukaniem kanałów środkami chemicznymi (podstawowym środkiem jest podchloryn sodu), mającymi za zadanie dezynfekcję i pomoc w oczyszczeniu całego systemu kanałowego. 

 • Ostatni etap to wypełnienie kanałów. Po opracowaniu, oczyszczeniu, poszerzeniu kanału oraz jego dokładnym osuszeniu, lekarz przystępuje do wypełnienia. Celem tego etapu jest szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości specjalnym materiałem (gutaperki)co pozwala na kontrolę podczas wypełniania oraz szczelne i trwałe wypełnienie kanału nawet o nieregularnej powierzchni. 

Leczenie kanałowe pozwala zachować ząb przed ekstrakcją na wiele lat. Powodzenie leczenia zależy jednak od dokładnego opracowania i wypełnienia kanałów korzeniowych.

Dziś standardem w endodoncji jest zastosowanie mikroskopu stomatologicznego oraz profesjonalnych lup stomatologicznych.

W DentalArt Słubice dysponujemy profesjonalnym mikroskopem oraz lupami w wielkiej rozdzielczości, które pomagają nam skutecznie leczyć pacjentów z zaawansowanym stanem zapalnym miazgi. Kiedyś powszechnie sądzono, że w zębach trzonowych znajdują się trzy kanały. Dziś wiemy, że często jest to 4 albo 5 kanałów. Liczba kanałów jest sprawą indywidualną, jednak te najmniejsze mogą być zlokalizowane wyłącznie dzięki w/w specjalistycznym urządzeniom.

Podsumowując endodoncję w DentalArt:

- wykorzystujemy podczas leczenia najwyższej generacji materiały i sprzęt

- kanały są opracowywane mechanicznie

- w razie konieczności dysponujemy  na miejscu poszerzoną diagnostyką w postaci  wycinkowej tomografii komputerowej ( obraz 3D), oczywiście poza zdjęciami punktowymi 2D 

- jeśli zachodzi potrzeba lekarze wykorzystują mikroskop oraz specjalistyczne lupy, by jeszcze dokładniej poznać anatomię Waszego zęba.

ZAPRASZAMY!

DENTALART

Piotr Klincewicz

Pl. Wolności 17

69-100 Słubice

Tel. +48 95 758 21 26

biuro@dentalartslubice.pl

www.dentalartslubice.pl

www.biuro@dentalartpolen.pl

[reklama]


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Poniedziałek 11 listopada 2019 23:02:26
 • imieniny obchodzą:

  Bartłomiej, Marcin

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij