Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Nowe znaleziska archeologiczne pod Kunowicami

Wtorek 26 lutego 2019 brak komentarzy

O odkryciach dowiedzieliśmy się od - Prof. UAM dr hab. Grzegorza Podrucznego, który po zimowej przerwie udał się ponownie w teren pod Kunowicami z grupą pasjonatów poszukiwaczy (dzięki Jan "Monio" Monik i Tomasz Koźlarek!) aby szukać pozostałości po wielkiej bitwie. W wyniku poszukiwań, które odbyłu się 24 lutego b. udało się znaleźć kolejnych 60 zabytków. Liczba nie imponuje, ale znaleziska mają swoją wagę, bo natrafiono na nie w terenie leśnym, do tego wielokrotnie już przeszukanym. 


"Odnaleziono 34 pociski do broni strzeleckiej, 7 guzików z XVIII-XIX w, 4 ołowiane kartacze, 3 ołowiane wytopki, 3 półprodukty ołowiane, 2 elementy dekoracyjne, plombę ołowianą, zaczep od szalbli/tasaku/bagnetu, okucie pochwy , klamrę, dzwonek, szyldzik z napisem „Dom. Kunersdorf„ (Dominium Kunersdorf – Folwark Kunowice) oraz odznakę członkowską Deutscher See Verein.
Najciekawszym znaleziskiem jest jeden z pocisków do broni strzeleckiej.

Posiada naciętą na krzyż nadlewkę a jego deformacja świadczy, że został wystrzelony. To drugi tego rodzaju pocisk odnaleziony na polu bitwy. Nacięcie nadlewki zostało wykonane celowo, pytanie tylko, w jakim celu? Czyżby chęć stworzenia amunicji o większej sile rażenia? - powiedział Grzegorz Podruczny.

Gratulujemy znaleziska i czekamy na więcej!
inf/foto - Grzegorz Podruczny


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Wtorek 28 stycznia 2020 2:14:40
  • imieniny obchodzą:

    Walery, Radomir, Karol

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij