Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Nowe znaleziska archeologiczne pod Kunowicami

Wtorek 26 lutego 2019 brak komentarzy

O odkryciach dowiedzieliśmy się od - Prof. UAM dr hab. Grzegorza Podrucznego, który po zimowej przerwie udał się ponownie w teren pod Kunowicami z grupą pasjonatów poszukiwaczy (dzięki Jan "Monio" Monik i Tomasz Koźlarek!) aby szukać pozostałości po wielkiej bitwie. W wyniku poszukiwań, które odbyłu się 24 lutego b. udało się znaleźć kolejnych 60 zabytków. Liczba nie imponuje, ale znaleziska mają swoją wagę, bo natrafiono na nie w terenie leśnym, do tego wielokrotnie już przeszukanym. 


"Odnaleziono 34 pociski do broni strzeleckiej, 7 guzików z XVIII-XIX w, 4 ołowiane kartacze, 3 ołowiane wytopki, 3 półprodukty ołowiane, 2 elementy dekoracyjne, plombę ołowianą, zaczep od szalbli/tasaku/bagnetu, okucie pochwy , klamrę, dzwonek, szyldzik z napisem „Dom. Kunersdorf„ (Dominium Kunersdorf – Folwark Kunowice) oraz odznakę członkowską Deutscher See Verein.
Najciekawszym znaleziskiem jest jeden z pocisków do broni strzeleckiej.

Posiada naciętą na krzyż nadlewkę a jego deformacja świadczy, że został wystrzelony. To drugi tego rodzaju pocisk odnaleziony na polu bitwy. Nacięcie nadlewki zostało wykonane celowo, pytanie tylko, w jakim celu? Czyżby chęć stworzenia amunicji o większej sile rażenia? - powiedział Grzegorz Podruczny.

Gratulujemy znaleziska i czekamy na więcej!
inf/foto - Grzegorz Podruczny


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Środa 19 czerwca 2019 4:01:47
 • imieniny obchodzą:

  Gerwazy, Protazy, Julianna

Ostatnie komentarze
 • Gruzin podawał się za Łotysza. Został zatrzymany w Świecku

  Danielheale: Hi! We are friends, looking for interesting and fun guys to meet, enjoy your time and have fun sex. We can be found on the website by clicking on our photo Or click the link...

  Wtorek 18 czerwca 2019

 • Startuje Festiwal Teatralny UNITHEA#20

  FlorM: Florida Georgia Line is my favourite country music band. Headliners Tyler Hubbard and Brian Kelley are those guys that can make anyone sing along. It's the reason I like to attend their shows. And -...

  Wtorek 11 czerwca 2019

facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij