Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Nadburmistrz Frankfurtu nad Odrą tłumaczy się z uścisku z Mariuszem Olejniczakiem [foto] [ video]

Wtorek 16 czerwca 2020 1 komentarz

Nikt nie spodziewał się, że w chwili, gdy po 3 miesiącach otworzy się granica na moście pomiędzy Frankfurtem a Słubicami burmistrz Słubic Mariusz Olejniczak wywoła swoim uściskiem niemałe zakłopotanie po stronie niemieckiej.

Cała sytuacja miała miejsce z 12 na 13 czerwca, wtedy to rząd RP zdecydował o otwarciu granic RP dla wszystkich obywateli UE, którzy to po jej przekroczeniu nie będą musieli przechodzić kwarantanny.  Magistraty obu miast ustaliły, że spotkają się w połowie mostu granicznego na rzece Odrze pomiędzy Słubicami i Frankfurtem i symbolicznie przywitają się “łokciami”. Stronę polską jak i niemiecką reprezentowali urzędnicy na czele włodarzami obu miast.

Zaraz po wybiciu północy burmistrz Olejniczak zbliżył się do wyznaczonej połowy mostu, po której stał nadburmistrz Rene Wilke. Burmistrzowie wraz z przybyłymi na most mieszkańcami obu miast zaczęli wiwatować, następnie przybili przysłowiowego “żółwika” (wszystko to widać na naszym filmie). 

Dosłownie chwilę później burmistrz Słubic rozchylił w teatralnym geście ramiona, wywołując lekko zdezorientowanego nadburmistrza Frankfurtu Rene Wilkego do uścisku. W tej sytuacji Rene Wilke poddał się emocjom i… stało się! Wszystko to zostało dokładnie uchwycone przez kamery mediów, między innymi TVN i Polsatu oraz NaszeSlubice.pl

Wkrótce po tym nadburmistrz Frankfurtu Rene Wilke opublikował na swoim profilu internetowym list, w którym poddaje pod wątpliwość słuszność wykonania takiego gestu przez Mariusza Olejniczaka w dobie pandemii, biorąc poniekąd część winy na siebie, że ostatecznie dopuścił do tej całej sytuacji, poddając się emocjom. Jak mogliśmy przeczytać w późniejszych informacjach, nadburmistrz poddał pod wątpliwość konieczność wykonania takiego gestu w czasie pandemii, powołując się na sytuacje zagrożenia epidemiologicznego oraz zgłosił się dobrowolnie do niemieckiego odpowiednika sanepidu celem wyciągnięcia ewentualnych konsekwencji prosząc jednocześnie aby traktować jego osobę jako zwykłego obywatela.

Stefan Kunath, frankfurcki radny z komitetu nadburmistrza Wilke napisał: "Uścisk z burmistrzem Słubic Mariuszem Olejniczakiem podczas otwarcia granicy był uczciwym, ważnym i przede wszystkim ludzkim gestem dla z perspektywy naszego Dwumiasta, po miesiącach ciężkiej i wyczerpującej pracy. To nie było w porządku, ale to był właściwy znak w tej sytuacji. Burmistrz René Wilke, wysyłając sygnał dla Dwumiasta, wziął na siebie odpowiedzialność za swoje osobiste działania i zgłosił się do władz sanitarnych”.

Postępowanie w sprawie nadburmistrza Wilkego ma się zakończyć jeszcze w tym tygodniu, do sprawy będziemy wracać.

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Sobota 4 lipca 2020 19:23:50
  • imieniny obchodzą:

    Elżbieta, Malwina, Teodor

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij