Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

#LubuskieChallenge - „Łączy nas przyszłość” - Lubuskie zaczyna wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej

Piątek 22 lutego 2019 brak komentarzy

Lubuskie zaczyna wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej pod hasłem #LubuskieChallenge - „Łączy nas przyszłość”.

"Mamy prawdziwą eksplozję pomysłów. Dziś odpalamy jeden z nich. Chcemy wyróżnić liderów europejskich wśród gmin, szkół i przedsiębiorców" – poinformowała marszałek Elżbieta Anna Polak, która wraz z członkiem zarządu województwa lubuskiego - Marcinem Jabłońskim przedstawiła założenia świętowania. Poprzez konkursy chcemy pokazać, jak przez 15 lat zmieniło się Lubuskie. Nagrody wręczone zostaną podczas wielkiego otwarcia obchodów 28 marca.

1 maja 2004 roku – dokładnie 15 lat temu Polska została członkiem Unii Europejskiej. Ta decyzja otworzyła szeroko drzwi rozwoju dla kraju i regionów. Do Lubuskiego popłynął strumień pieniędzy, który dobrze zainwestowaliśmy w rozwój. Ten czas, to złoty wiek dla regionu, który wykonał cywilizacyjny skok. Dzięki środkom z Unii Europejskiej Lubuskie pięknieje i dynamicznie się rozwija! Miasta i gminy zmieniły się nie do poznania. To setki kilometrów nowych i wyremontowanych dróg, to nowe przedszkola, kanalizacja, nowe chodniki, domy kultury, place zabaw. To wszystko sprawia, że naszym mieszkańcom po prostu żyje się lepiej. W ciągu 15 lat członkostwa w Unii Europejskiej województwo lubuskie stało się zieloną krainą nowoczesnych technologii. Dziś pokazać jak bardzo region skorzystał na obecności w Unii Europejskiej. Dlatego ogłaszamy trzy konkursy, które mają pokazać liderów w tym zakresie – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Lubuska Gmina Europejska

– Celem konkursu jest promowanie najbardziej europejskich lubuskich gmin, które wyróżniły się aktywnością w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej. Przedmiotem konkursu jest informacja na temat wysokości uzyskanego dofinansowania na projekty unijne w latach 2004-2019, w przeliczeniu na 1 mieszkańca gminy.  Uczestnicy konkursu mogą wziąć w nim udział tylko w ramach jednej kategorii: gmin wiejskich, gmin miejsko-wiejskich, gmin miejskich kierowanych przez burmistrza, gmin miejskich kierowanych przez prezydenta. (Nagrody: Certyfikaty „Lubuska Gmina Europejska”, Witacze – tablice umieszczane przy wjeździe do miejscowości/gminy) informujące o przyznanym tytule, Statuetki).

Lubuski Przedsiębiorca Europejski

- Celem konkursu jest promocja najbardziej europejskich młodych firm z województwa lubuskiego. Samorząd województwa chce docenić firmy, które powstały w 2004 r. i później oraz wyróżniły się aktywnością w pozyskiwaniu środków z Unii Europejskiej. Przedmiotem konkursu jest informacja na temat liczby projektów zrealizowanych przez firmę z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej. (Nagrody:

Lubuska Szkoła Europejska

 – Celem konkursu jest promocja najbardziej europejskich szkół z województwa lubuskiego, które wyróżniły się aktywnością w realizacji projektów z wykorzystaniem środków Unii Europejskiej. Przedmiotem konkursu jest informacja na temat liczby projektów współfinansowanych ze środków UE, w których uczestniczyła szkoła. Uczestnicy konkursu mogą wziąć w nim udział tylko w ramach jednej kategorii: szkoła podstawowa, szkoła gimnazjalna oraz szkoła ponadpodstawowa/ponadgimnazjalna. (Nagrody: Certyfikaty „Lubuska Szkoła Europejska”, Statuetki, Tablice informujące o przyznanym tytule). Wybrane szkoły otrzymają także granty na zorganizowanie u siebie lekcji obywatelskiej.

Jednak konkursy to dopiero początek. Oficjalna – wielka inauguracja obchodów odbędzie się 28 marca podczas konferencji z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej. Hasło przewodnie konferencji i całych obchodów brzmi #LubuskieChallnage – Łączy nas przyszłość. – Będziemy przede wszystkim mówić o wyzwaniach, o przyszłości, o tym, jak zmienia się polityka spójności, co nas czeka i jaki jest plan Lubuskiego na przyszłość  - wyjaśniła marszałek Polak. Podsumowywać i planować będziemy także podczas 15 Pikników Europejskich. – Województwo lubuskie przeobraziło się przez te 15 lat w ogromnym stopniu dzięki przynależności Polski do Unii Europejskiej. Jest mnóstwo powodów, żebyśmy zamanifestowali swoją więź z ideą zjednoczonej Europy. Chcemy, aby te pozytywne zmiany były kontynuowane. Do tego wszystkiego potrzebna jest świadomość mieszkańców do jej budowania i temu mają służyć Pikniki Europejskie – mówi członek zarządu województwa Marcin Jabłoński.

O szczegółach związanych z obchodami 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej będziemy informować na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

inf.pras. lubuskie.pl

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Środa 19 czerwca 2019 3:57:26
 • imieniny obchodzą:

  Gerwazy, Protazy, Julianna

Ostatnie komentarze
 • Gruzin podawał się za Łotysza. Został zatrzymany w Świecku

  Danielheale: Hi! We are friends, looking for interesting and fun guys to meet, enjoy your time and have fun sex. We can be found on the website by clicking on our photo Or click the link...

  Wtorek 18 czerwca 2019

 • Startuje Festiwal Teatralny UNITHEA#20

  FlorM: Florida Georgia Line is my favourite country music band. Headliners Tyler Hubbard and Brian Kelley are those guys that can make anyone sing along. It's the reason I like to attend their shows. And -...

  Wtorek 11 czerwca 2019

facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij