Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Lubuskie będzie miało Park Technologii Kosmicznych

Środa 2 stycznia 2019 brak komentarzy

Umowę na realizację projektu 31 grudnia 2018 r. podpisali marszałek Elżbieta Anna Polak oraz członek zarządu Marcin Jabłoński.

“Budujemy zieloną krainę nowoczesnych technologii, ale bardzo dużo nam brakuje w zakresie innowacyjności. Podpisując tę umowę chcemy to zmienić. Chcemy stworzyć dobre warunki dla poprawy dostępności do działań gospodarczych, innowacyjnych i nowoczesnych" – podkreślała E.Polak.

“Najważniejsze jest to, że dzięki temu projektowi, którego liderem jest samorząd województwa będziemy mogli wspierać kadrę naukową w dążeniu do innowacyjności, wykorzystując potencjał realizowanego zadania” - powiedział naszej redakcji - Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa lubuskiego.

Rozmowy dotyczące utworzenia w Nowym Kisielinie Parku Technologii Kosmicznych, rozpoczęły się w 2017 roku, kiedy na wniosek Uniwersytetu Zielonogórskiego zadanie „Rozwój technologii kosmicznych w województwie lubuskim” zostało wpisane do Kontraktu Terytorialnego. Podjęte przez Województwo Lubuskie działania doprowadziły do podpisania 24 kwietnia 2018 r. Listu intencyjnego potwierdzającego wolę współpracy na rzecz realizacji projektu Park Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze, z Uniwersytetem Zielonogórskim i Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Projekt realizowany będzie w partnerstwie z Uniwersytetem Zielonogórskim - szczególnie silnym w badaniach i kształceniu kadry w astronomii i inżynierii systemów, Centrum Badań Kosmicznych PAN - instytutem, który zrealizował ponad 70 projektów kosmicznych oraz partnerem prywatnym firmą Hertz Systems Ltd Sp.z o.o., która od 25 lat działa w dziedzinie bezpieczeństwa, a od ponad dekady rozwija i produkuje systemy monitorowania satelitarnego, dodatkowo od 2012 r. realizuje projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wszyscy zgodnie podkreślają, że widzą w projekcie ogromną szansę na rozwój.

Podstawą działań będą nowoczesne i dobrze wyposażone laboratoria, urządzenia, stanowiska testowe i centra przetwarzania danych, których profil odpowiadał będzie kierunkom badań i prac wdrożeniowych oczekiwanych przez firmy działające w obszarze innowacyjnych technologii (elektronika satelity, projektowanie, budowa i testowanie nano-satelitów, testowanie elementów elektronicznych ze względu na radiację), zastosowań sygnałów z przestrzeni kosmicznej m in. w przesyłaniu i przetwarzaniu danych (kryptografia i szyfrowana transmisja danych w systemach nawigacji i telekomunikacji satelitarnej, przeciwdziałanie cyberzagrożeniom), wdrażanie nowoczesnych i innowacyjnych elementów technologii przemysłowych i kosmicznych (systemy zrobotyzowane, inżynieria materiałowa) oraz diagnostyka i nowoczesne metody leczenia pracownika nowoczesnych zakładów pracy (medycyna kosmiczna).

Projekt realizowany będzie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Systems LTD Sp. z o.o. Wartość całkowita projektu: 60,7 mln zł. Kwota dofinansowania: 42 mln zł (środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) Inwestycja zakończy się w 2021 roku.

inf.pras. lubuskie.pl/oprac.wł.

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Poniedziałek 24 lutego 2020 2:12:25
  • imieniny obchodzą:

    Maciej, Bogusz, Modest

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij