Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

List od premiera Mateusza Morawickiego trafił do Słubic

Wtorek 13 marca 2018 7 komentarzy

Wczoraj na ręce Michała Sobocińskiego członka Społecznego Komitetu Budowy Pomnika w Słubicach dotarła wyjątkowa niespodzianka. W związku z budową Pomnika Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną Niepodległa Polskę swoje przesłanie do przyszłych pokoleń skierował Prezes Rady Ministrów - Mateusz Morawiecki. To jest wyróżnienie dla Komitetu Budowy Pomnika w Słubicach a zarazem dowód na to jakim ważnym i ciekawym projektem jest Słubicka Kapsuła Czasu - mówi pomysłodawca kapsuły - Michał Sobociński.

W liście od premiera m.in czytamy: “Szanowni Państwo, Piszę do Państwa jako premier tego dumnego kraju. Szef rządu, który za swój priorytet obrał rozwój i dobro polskich rodzin. Z woli narodu podjęliśmy się wielkiego, ambitnego zadania modernizacji Ojczyzny. To zadanie na lata i wymagające zjednoczenia nas….”

List znajdzie miejsce w Kapsule Czasu.

Pomysł Kapsuły czasu narodził się w trakcie prac Społecznego Komitetu Budowy Pomnika w Słubicach. Głównym elementem umieszczonym w specjalnie przygotowanym do tego celu pojemniku będzie Księga Pamięci zawierająca przesłanie – list do przyszłych pokoleń. Pomysłodawcy projektu nie spodziewali się tak dużego odzewu ze strony nie tylko mieszkańców miasta, regiony a nawet otrzymali wiadomości przyłączenia się do akcji Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Do tej pory nawiązali kontakt z rodakami mieszkającymi od Syberii do Kanady, Chile i Republiki Południowej Afryki. Chęć pomocy przy projekcie zgłosiły też polskie placówki oświatowo kulturalne Hiszpanii, Madagaskaru, Niemiec i Italii. Organizatorzy akcji otrzymują bardzo wzruszające listy od Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich. Wśród wielu niespodziewanych reakcji na prowadzoną akcję mogą poszczycić się listem od Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, przesłanie skierowane od Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego – Metropolity Poznańskiego i od Ordynariusz Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej bp. Tadeusza Lityńskiego.

W księdze znajdują się także wpisy od przedstawicieli władz samorządowych i placówek oświatowych działających na terenie miasta i gminy Słubice (m.in. burmistrza Słubic - Tomasza Ciszewicza i starosty słubickiego - Marcina Jabłońskiego) Do księgi będą mogli wpisać swoje przesłanie wszyscy chętni.

Oprócz tego głównego elementu w kapsule znajdą się także zarchiwizowane i zdigitalizowane pamiątki od ofiarodawców. Znajdą się tam zdjęcia, dokumenty oraz nagrania zebrane przy tworzeniu tego projektu. Niektóre pamiątki, których wartość dla ofiarodawców stanowi wartość relikwii rodzinnych i nie mogą być przekazane w oryginale, zostaną one opisane, sfotografowane i utrwalone na nośnikach informatycznych.

Kapsuła czasu będzie mieć formę specjalnej skrzyni transportowej, produkcji włoskiej, będącej na wyposażeniu armii amerykańskiej i włoskiej, posiadającej atesty alpinistów i płetwonurków, wykonanej z materiału odpornego na ogień, wodę i  inne czynniki zewnętrzne. Natomiast materiały poddane digitalizacji będą zapisane specjalną nagrywarką na nośnikach dvd M-Disc posiadający certyfikat utrwalenia danych na 1000 lat.

Projekt Kapsuły Czasu jest otwarty -  organizatorzy cały czas zbierają eksponaty i apelują do osób, które są w posiadaniu ciekawych pamiątek aby udostępniły swoje zbiory celem archiwizacji dla przyszłych pokoleń.

Wszystkie ciekawe informacje oraz zdjęcia z prac zespołu znajdziecie Państwo na facebooku: Społeczny Komitet Budowy Pomnika w Słubicach.


 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Czwartek 20 lutego 2020 5:10:21
  • imieniny obchodzą:

    Leon, Ludmiła, Eustachy

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij