Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

IMD Labor Oderland ponownie zaprasza na badania profilaktyczne

Piątek 16 listopada 2018 brak komentarzy

Już po raz 5 mamy przyjemność zaprosić Państwa do skorzystania z naszej jesiennej oferty badań. Oprócz dobrze znanego pakietu w tym roku proponujemy kolejne dodatkowe badania w cenach promocyjnych. 

Panel podstawowy

W dniach 20.11.2018 – 07.12.2018 oferujemy wykonanie analiz pozwalających ocenić podstawowe funkcje organizmu. Zestaw badań obejmuje: 

- morfologię z rozmazem; poziom żelaza 

- wskaźniki stanu zapalnego: CRP 

- parametry cukrzycowe: glukoza, HbA1c

- elekrolity: sód, potas, wapń, chlorki

- gospodarkę tłuszczową: cholesterol, triglicerydy, HDL, LDL

- badanie tarczycy: TSH

- badanie wątroby: ALAT 

- sprawdzenie funkcji nerek: kreatynina, GFR

- poziom kwasu moczowego (czynnik rozwoju dny moczanowej) 

Cena badania: 15 Euro

Dodatkowe badania w cenach promocyjnych:

Witamina D

Jej wpływ na prawidłowe działanie całego organizmu znajduje potwierdzenie w coraz większej ilości publikacji medyczno-naukowych. Oprócz znanego od dawna udziału w prawidłowym rozwoju układu kostnego, opisano jej rolę m.in. w procesach odpornościowych, w procesach chroniących układ sercowo-naczyniowy, w chorobach układu nerwowego, a nawet w chorobach nowotworowych. Niskie stężenie witaminy D we krwi zaburza procesy zachodzące w organizmie i istotnie zwiększa ryzyko rozwoju chorób przewlekłych. 

Cena badania: 10 Euro

 

Ferrytyna - magazyn żelaza w organizmie

Ferrytyna to białko, które ma zdolność wiązania i magazynowanie żelaza. Zbyt mała podaż żelaza z pokarmem, zaburzenia wchłaniania lub jego nadmierna i niewyrównana utrata może w konsekwencji doprowadzić do niedokrwistości. Należy jednak pamiętać, że niedokrwistość z niedoboru żelaza rozwija się powoli. Nasz organizm jest przygotowany na sytuację krótkotrwałego niedoboru pierwiastka i początkowo wykorzystuje do syntezy hemoglobiny (barwnika krwi) żelazo zgromadzone w postaci m.in. ferrytyny. W przypadku przedłużającego się niedoboru żelaza, stężenie ferrytyny zaczyna spadać i jest jednym z pierwszych wskaźników rozwijającej się niedokrwistości (stężenia żelaza i hemoglobiny we krwi mogą być jeszcze zupełnie prawidłowe). To powód, dla którego badanie zaleca się wykonywać u dzieci, młodzieży, kobiet miesiączkujących i osób cierpiących z powodu zaburzeń układu pokarmowego.

Cena badania: 5 Euro  

 

PSA 

Antygen specyficzny dla prostaty (ang. Prostate Specific Antygen, PSA) jest białkiem wytwarzanym wyłącznie przez komórki prostaty i służącym do wczesnego wykrywania raka prostaty. W przypadku wyniku nieprawidłowego, badania można rozszerzyć o oznaczenie tzw. wolnego PSA. Współczynnik wyliczony na podstawie tych dwóch badań ułatwia interpretację uzyskanych wyników. 

Przed badaniem należy pamiętać, że intensywne uprawianie sportu, np. jazda na rowerze, badanie palpacyjne i USG gruczołu krokowego, mogą prowadzić do tymczasowego wzrostu poziomu PSA. Dlatego przed pobraniem krwi wskazane jest odczekanie co najmniej 24 godziny.

Cena badania: 5 euro. 

W tym roku dołączamy do akcji dwa bardzo ważne badania:

Krew utajona w kale 

Badanie jest składową profilaktyki raka jelita grubego. Liczba osób chorujących na raka jelita grubego ciągle wzrasta, w Polsce jest to obecnie 3. miejsce pod względem częstości zachorowań. Z pomocą testu można wykryć nawet niewielkie krawienie z przewodu pokarmowego. Jedną z przyczyn krwawienia może być rak. Z tego powodu każdy nieprawidłowy wynik badania należy zawsze skonsultować z lekarzem!  

W IMD badanie przeprowadzamy za pomocą metody, w której wykorzystuje się specjalne przeciwciała skierowane przeciwko ludzkiej hemoglobinie. Aktualnie jest to metoda mająca najlepsze na rynku wskaźniki wykrywalności. Od października 2017 uznano ją za jedyną akceptowaną w Niemczech metodę laboratoryjną stosowana do wczesnego rozpoznawania raka jelita grubego. W porównaniu z dotychczasową metodą gwajakolową nie wymaga żadnych ograniczeń w diecie przed wykonaniem badania - na wynik nie ma wpływu ani spożywanie mięsa ani np. suplementacja witaminą C.  

W celu wykonania badania należy odebrać z Punktu Pobrań w Brandmedzie specjalną probówkę z instrukcją pobrania próbki. Proszę postępować zgodnie z instrukcją. 

Ważna informacja: należy bezwzględnie zasięgnąć porady lekarza w przypadku pojawienia się niepokojących objawów (anemia, chudnięcie, bóle brzucha). Wykrywanie krwi utajonej w kale jest badaniem pomocniczym i nie zastępuje innych badań (kolonoskopii). Pozwala jednak szybko i nieinwazyjnie wykryć osoby z grupy ryzyka. 

Cena badania: 6 Euro

Indeks ROMA

Drugie badanie kierujemy do kobiet, którym chcemy zaproponować wykonanie tzw. indeksu ROMA służącego do oszacowania prawdopodobieństwa wystąpienia złośliwego nowotworu jajnika.

W teście ROMA (ang. Risk of Ovarian Malignancy Algorithm) ocenia się poziom dwóch markerów CA125 i HE4 a następnie za pomocą specjalnego algorytmu wylicza się ryzyko zachorowania na raka jajnika. Badania można przeprowadzić zarówno przed jak i po menopauzie. Wynik testu kwalifikuje do określonej grupy ryzyka. Daje to możliwość odpowiedniego postępowania diagnostycznego (częstsze kontrole, dodatkowe badania, leczenie). 

Badanie jest kierowane głównie do kobiet, u których w badaniach obrazowych stwierdzono zmiany w układzie rozrodczym. Ale może je wykonać każda kobieta powyżej 18 roku życia, która nie jest poddawana leczeniu onkologicznemu (indeks ROMA nie może być stosowany w czasie terapii onkologicznej).

Ważna informacja: Badanie nie zastępuje wizyty u lekarza! Profilaktyka raka jajnika obejmuje regularne kontrole ginekologiczne, badania obrazowe i laboratoryjne. 

Cena badania: 15 Euro

WAŻNE:

Pobrania krwi (na czczo) zaplanowano w godzinach 7:10 - 11:00 (od poniedziałku do piątku) w Punkcie Pobrań IMD Labor Oderland znajdującym się w Polsko-Niemieckim Centrum Medycznym Brandmed, przy ul. Daszyńskiego 1 w Słubicach (budynek Galerii Prima, 2 piętro).

Wyniki są wydawane w języku polskim.

W celu sprawnej obsługi pacjentów prosimy o rejestrację telefoniczną w godz. 7:00 -20:00, pod numerem telefonu 00 48 95 758 26 49.

Informujemy, że przy okazji oferty będzie możliwość pobrania materiału także w kierunku innych badań oferowanych przez IMD Labor Oderland. 

O odpłatność prosimy pytać w Punkcie Pobrań IMD.

Informacja: do cen badań należy dodać opłatę manipulacyjną wynoszącą 1 Euro.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Poniedziałek 11 listopada 2019 23:35:01
  • imieniny obchodzą:

    Bartłomiej, Marcin

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij