Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Gminne obchody 80.rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

Wtorek 27 sierpnia 2019 brak komentarzy

Jak informuje Urząd Miejskie w Słubicach, w poniedziałek 2 września 2019, o 12.00, na terenie byłego hitlerowskiego obozu pracy wychowawczej w Świecku, odbędą się gminne uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Poprzedzi je msza o 8.00 w kościele pw. Ducha Świętego w hołdzie poległym. Natomiast dzień wcześniej w Słubicach, o 12.00, spotkamy się na placu Sybiraków przy pomniku poświęconym wszystkim Polakom walczącym o niepodległość kraju. Do wzięcia udziału w uroczystościach zachęcają burmistrz Mariusz Olejniczak i przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Cholewczyński.

W niedzielę 1 września, na placu Sybiraków, będzie krótka uroczystość połączona ze złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem, na którą serdecznie zapraszamy mieszkańców. Główne obchody rocznicy wybuchu II wojny odbędą się dzień później w Świecku. Teren byłego obozu to ważne miejsce martyrologii na ziemi słubickiej.

Na uroczystości zaprosiliśmy m.in. marszałek Elżbietę Annę Polak i członków zarządu województwa, wojewodę lubuskiego Władysława Dajczaka, starostę słubickiego, władze Frankfurtu nad Odrą, duchownych różnych wyznań, przedstawicieli szkół, stowarzyszeń, służby mundurowe.

W programie jest m.in. odczytanie apelu poległych, modlitwa ekumeniczna, salwa honorowa, złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar byłego, hitlerowskiego obozu pracy wychowawczej w Świecku.

Niewinnie brzmiąca nazwa obozu Oderblick (Widok na Odrę) to zaprzeczenie tego, czym to miejsce było w rzeczywistości. Obóz, który powstał w 1940 roku, i podlegał gestapo, kryje wstrząsające historię. Więziono tu łącznie ok. 4 tys. osób. m.in. Polaków, Żydów, Francuzów, Belgów, Hiszpanów, Rosjan, Białorusinów, ale też niepoprawnych politycznie Niemców.

Zmuszani do nieludzkiej pracy przy budowie pobliskiej autostrady, w żwirowni, w gospodarstwach rolnych i różnych zakładach, często torturowani i głodzeni przeżyli tu piekło. W styczniu 1945 r., gdy Rosjanie byli coraz bliżej Berlina, obóz w Świecku został ewakuowany, a więźniów pognano do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Siedmiotygodniowy "marsz śmierci" przeżyła tylko część osób. Około 70 więźniów, którzy z powodu chorób, nie byli w stanie iść, zamknięto w obozowym baraku w Świecku i spalono żywcem. O historii tego miejsca przypomina pomnik, który stanął we wsi w 1977 roku.

(na podts. inf. pras. UM Słubice)


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Niedziela 7 czerwca 2020 0:46:27
  • imieniny obchodzą:

    Jarosław, Robert, Wiesław

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij