Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

„Galicja jest gdzie indziej“ – minifestiwal z Andrzejem Stasiukiem

Wtorek 25 września 2018 brak komentarzy

5 października 2018 roku zapraszamy do Muzeum Kleista na minifestiwal inspirowany "Opowieściami galicyjskimi" Andrzeja Stasiuka.

Pisarz spotka się z publicznością o 19.00. Podczas wieczoru autorskiego towarzyszyć mu będą aktorzy: Lena Witkowska, Stefan Stern i Manfred Möcka. Wcześniej, od 10.30 naukowcy z Polski i Niemiec dyskutować będą o konsekwencjach przymusowej migracji w XX wieku po obu stronach Odry i zaprezentują wyniki swoich interdyscyplinarnych badań. W festiwalu wezmą udział: kulturoznawca prof. Beata Halicka, dziennikarz Lutz Kleveman i dramaturg Robert Urbański. W programie także m.in. występ chóru kameralnego Con Sono ze Słubic, degustacja potraw kuchni łemkowskiej i pokazy filmowe.

Festiwal organizują berlińscy twórcy teatralni: Oliver Spatz i Thomas Roth, którzy przed pięciu laty odwiedzili Andrzeja Stasiuka w Beskidzie Niskim, gdzie polski pisarz mieszka i tworzy. Autor "Opowieści galicyjskich" w mroźnej, zimowej aurze zaprowadził ich do miejsc, które stanowiły inspirację dla książki. Przy wiejskiej ulicy, gdzie do końca lat czterdziestych stały drewniane domy łemkowskich chłopów, na opuszczonym terenie pozostały tylko resztki kaplicy. Wysiedleni mieszkańcy tych terenów znaleźli w tekstach Stasiuka obrazowy i poruszający język pamięci.

Współorganizatorem festiwalu jest Słubicki Miejski Ośrodek Kultury, a wydarzenie sponsorują: Kulturland Brandenburg i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Wstęp na cały festiwal kosztuje 10 euro, na spotkanie z A. Stasiukiem - 5 euro. Bilety do nabycia w SMOK.

5 października 2018 r.

Muzeum Kleista 

godz. 19:00, bilety: 5/10 Euro

Foto: Jan Brykczyński z serii Boiko.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Wtorek 7 lipca 2020 7:24:44
  • imieniny obchodzą:

    Cyryl, Metody, Estera

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij