Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Dla Niepodległej” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słubicach

Piątek 16 listopada 2018 brak komentarzy

Jubileusz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słubicach obchodzony był przez cały rok (od 11.11.2017 r. do  11.11.2018 roku)  w ramach realizowanego autorskiego projektu edukacyjnego „Polska Odrodzona- Inspiracje Literackie”- obejmującego wiele różnorodnych działań we współpracy ze środowiskiem lokalnym, o których informowały doniesienia medialne. Projekt został włączony do ogólnopolskich obchodów „DLA  NIEPODLEGŁEJ ”. 

Kulminacyjnym punktem odchodów 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w SOSW w Słubicach był uroczysty apel, który odbył się 9 listopada 2018 roku.  Na początku prowadząca - Magdalena Karczewska przywitała wszystkich zgromadzonych uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości i przedstawiła krótką historię odrodzenia się państwa polskiego po 123 latach niewoli.

Uroczystość uświetnił zaproszony gość Wojciech Socha, tegoroczny absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, który pięknym barytonem odśpiewał dwie pieśni patriotyczne, „ My pierwsza brygada” oraz „Rotę”.

Następnie Maria Wałach, koordynatorka projektu „ Polska Odrodzona-Inspiracje Literackie”,  przedstawiła wyniki oraz wręczyła nagrody i dyplomy laureatom konkursu literacko-historyczno-plastycznego pt.: „Historia Niepodległej Polski w Obrazach”.

Prace laureatów konkursu oraz wytypowane przez jury, zostały przesłane na międzyszkolny konkurs plastyczny organizowany przez Parafię pw. Ducha Świętego w Słubicach.  Następnie Maria Wałach w ramach realizowanego projektu zaprosiła uczniów do udziału w szkolnym konkursie recytatorskim „Patriotyzm w wierszach zaklęty”.

„Recytowanie dla Niepodległej” oceniało jury w składzie: Jolanta Czerneńko - wicedyrektor SOSW w Słubicach,  Weronika Bursztynowicz - prezes  Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Słubicach oraz Renata Bac – Bohuszko - bibliotekarz/instruktor powiatowy z Biblioteki Miasta i Gminy  Słubice.

Kolejną część uroczystości rozpoczęła pani Bożena Rapa, która zaprosiła wszystkich uczniów i nauczycieli  na spotkanie z żołnierzami 5 Kresowego Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego.

Goście zaprezentowali uczniom sprzęt jednostki oraz opowiedzieli o najważniejszych zadaniach batalionu. Ogromną atrakcją dla wychowanków  była możliwość, poszukiwania metalowych części za pomocą wykrywacza metalu oraz sterowanie robotem, który rownież wręczał nagrody za udział w konkursie recytatorskim.  Punktualnie o godzinie 11:11 wszyscy zebrani włączyli się w ogólnopolską inicjatywę bicia „ Rekordu dla Niepodległej” i zaśpiewali cztery zwrotki hymnu „ Mazurek Dąbrowskiego”.

Uczniowie przygotowali również Kartkę dla Polski z życzeniami z okazji urodzin: „Mojej Ojczyźnie życzę spokoju, rozwoju, trwałości naszej kultury, tradycji i granic”.  „ Życzę Ci Polsko, byś była zawsze wolna, byś się rozwijała gospodarczo piękniała, unowocześniała” – to jedne z wielu życzeń, które złożyli swojej Ojczyźnie uczniowie SOSW. Na zakończenie głos zabrała wicedyrektor Jolanta Czerneńko, składając wszystkim życzenia kolejnych 100 lat niepodległości, wolności i suwerenności. Przybyłym gościom pragniemy serdecznie podziękować za poświęcony czas oraz wspólne uczczenie tak ważnego dla wszystkich Polaków jubileuszu. 

Organizatorzy: Zespół Humanistyczny w SOSW w Słubicach, / zdj. P.Jaremko 

GALERIA:


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Poniedziałek 24 lutego 2020 3:58:14
  • imieniny obchodzą:

    Maciej, Bogusz, Modest

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij