Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Cykl: Adwokat radzi. Prawo spadkowe.

Wtorek 8 listopada 2016 brak komentarzy

W dzisiejszej odsłonie „Adwokat radzi” kolejne zagadnienie z zakresu prawa spadkowego. Czy, a jeśli tak to w jaki sposób dzieci przysposobione (adoptowane) dziedziczą po przysposabiającym? 

Dzieci przysposobione w sposób pełny dziedziczą na takich samych zasadach, jak własne dzieci spadkodawcy. Odmiennie sytuacja przedstawia się przy tzw. przysposobieniu niepełnym.

Istotą tego pierwszego jest sytuacja, w której między przysposabiającym a przysposobionym powstaje więź, jak między rodzicem a dzieckiem. Przysposobiony nabywa prawa i obowiązki charakterystyczne dla stosunku pokrewieństwa względem przysposabiającego. Równocześnie ustają wszelkie prawa i obowiązki związane z prawdziwymi krewnymi przysposobionego. Tym samym dziecko zostaje niejako „wyrwane” ze starej rodziny. Natomiast przysposobienie niepełne powoduje powstanie powyższych więzi jedynie w relacji pomiędzy przysposobionym a przysposabiającym. 

W sytuacji przysposobienia pełnego przysposobionego traktuje się, jakby był dzieckiem przysposabiającego, w związku z czym osobę przysposobioną (adoptowaną) zalicza się do kręgu spadkobierców ustawowych, tak samo jak biologiczne dzieci przysposabiającego. Ponadto przysposobiony dziedziczy po wszystkich krewnych przysposabiającego na równi z jego dziećmi. Przysposabiający za to dziedziczy po przysposobionym zamiast jego biologicznych rodziców. 

W przypadku natomiast przysposobienia niepełnego przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym na równi z jego dziećmi. Przysposabiający za to dziedziczy po przysposobionym zamiast jego biologicznych rodziców. Natomiast nie powstaje żaden stosunek pomiędzy krewnymi przysposabiającego a przysposobionym i jego zstępnymi – żadna ze stron po sobie nie dziedziczy. 

W przypadku jakichkolwiek pytań lub problemów wynikłych na tle spraw, których przedmiotem jest dziedziczenie ustawowe osób przysposobionych, zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach do niniejszego posta, poprzez formularz kontaktowy na stronie www.prawnikzgora.pl lub https://www.facebook.com/Kancelaria-Adwokacka-Adwokat-Mat…/…


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Środa 19 czerwca 2019 4:00:27
 • imieniny obchodzą:

  Gerwazy, Protazy, Julianna

Ostatnie komentarze
 • Gruzin podawał się za Łotysza. Został zatrzymany w Świecku

  Danielheale: Hi! We are friends, looking for interesting and fun guys to meet, enjoy your time and have fun sex. We can be found on the website by clicking on our photo Or click the link...

  Wtorek 18 czerwca 2019

 • Startuje Festiwal Teatralny UNITHEA#20

  FlorM: Florida Georgia Line is my favourite country music band. Headliners Tyler Hubbard and Brian Kelley are those guys that can make anyone sing along. It's the reason I like to attend their shows. And -...

  Wtorek 11 czerwca 2019

facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij