Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Cykl: Adwokat radzi. Prawo spadkowe.

Wtorek 8 listopada 2016 brak komentarzy

W dzisiejszej odsłonie „Adwokat radzi” kolejne zagadnienie z zakresu prawa spadkowego. Czy, a jeśli tak to w jaki sposób dzieci przysposobione (adoptowane) dziedziczą po przysposabiającym? 

Dzieci przysposobione w sposób pełny dziedziczą na takich samych zasadach, jak własne dzieci spadkodawcy. Odmiennie sytuacja przedstawia się przy tzw. przysposobieniu niepełnym.

Istotą tego pierwszego jest sytuacja, w której między przysposabiającym a przysposobionym powstaje więź, jak między rodzicem a dzieckiem. Przysposobiony nabywa prawa i obowiązki charakterystyczne dla stosunku pokrewieństwa względem przysposabiającego. Równocześnie ustają wszelkie prawa i obowiązki związane z prawdziwymi krewnymi przysposobionego. Tym samym dziecko zostaje niejako „wyrwane” ze starej rodziny. Natomiast przysposobienie niepełne powoduje powstanie powyższych więzi jedynie w relacji pomiędzy przysposobionym a przysposabiającym. 

W sytuacji przysposobienia pełnego przysposobionego traktuje się, jakby był dzieckiem przysposabiającego, w związku z czym osobę przysposobioną (adoptowaną) zalicza się do kręgu spadkobierców ustawowych, tak samo jak biologiczne dzieci przysposabiającego. Ponadto przysposobiony dziedziczy po wszystkich krewnych przysposabiającego na równi z jego dziećmi. Przysposabiający za to dziedziczy po przysposobionym zamiast jego biologicznych rodziców. 

W przypadku natomiast przysposobienia niepełnego przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym na równi z jego dziećmi. Przysposabiający za to dziedziczy po przysposobionym zamiast jego biologicznych rodziców. Natomiast nie powstaje żaden stosunek pomiędzy krewnymi przysposabiającego a przysposobionym i jego zstępnymi – żadna ze stron po sobie nie dziedziczy. 

W przypadku jakichkolwiek pytań lub problemów wynikłych na tle spraw, których przedmiotem jest dziedziczenie ustawowe osób przysposobionych, zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach do niniejszego posta, poprzez formularz kontaktowy na stronie www.prawnikzgora.pl lub https://www.facebook.com/Kancelaria-Adwokacka-Adwokat-Mat…/…


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Niedziela 7 czerwca 2020 1:09:48
  • imieniny obchodzą:

    Jarosław, Robert, Wiesław

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij