Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Będzie debata na temat szpitala. Starosta Marcin Jabłoński ma jednak dodatkową propozycję

Środa 7 marca 2018 brak komentarzy

Informację o zaplanowanej przez burmistrza Słubic debacie z udziałem radnych gminnych i powiatowych, burmistrza słubic oraz starosty powiatu słubickiego, a także zarządu słubickiej lecznicy otrzymaliśmy dopiero 26 lutego, czyli kilkanaście dni od skierowania pisma do powiatu słubickiego.

Burmistrz Ciszewicz w swoim piśmie przedstawił swoje obawy: “Martwią mnie informacje m.in. o problemach finansowych szpitala, zajęciach komorniczych czy braku łóżek na bloku operacyjnym lub problemach z prosektorium. Mało zachęcający dla pacjentów jest też wygląd szpitala i jego otoczenie. To powoduje, że wielu mieszkańców decyduje się na leczenie w innych placówkach. Nie wiem na ile niektóre z informacji, które do mnie docierają, są prawdziwe, bo w mojej ocenie brakuje rzetelnej informacji na temat sytuacji szpitala. Mieszkańcy powinni posiadać taką wiedzę, bo szpital jest placówką niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego powiatu. Dlatego proponuję zorganizowanie debaty publicznej z udziałem radnych powiatu, radnych gminy, mieszkańców i osób zainteresowanych tematem”.

Zdecydowana większość gminnych radnych jest za rozmowami w sprawie przyszłości szpitala. Niejednokrotnie do rady miejskiej trafiały prośby związane z pomocą dla słubickiej lecznicy i zawsze były uwzględnione. Było tak za obecnego zarządu, czy za czasów, kiedy lecznicą kierował Wojciech Włodarski czy Zygmunt Baś. Gmina zawsze pomagała i będzie pomagać - deklarują radni. Na tym stanowisku stoją właściwie wszyscy radni gminy. “To także w interesie naszych mieszkańców jest, aby opieka medyczna była na jak najwyższym poziomie. Wspomagamy jako gmina nie tylko szpital, ale także policję czy straż pożarną. Wspomagamy właściwie wszystkie służby, które zapewniają naszym mieszkańcom bezpieczeństwo” - dodają radni.

Cała sprawa ma drugie dno?

Wytrawni obserwatorzy słubickiej sceny politycznej przyznają, że nie chodzi tu o dobro mieszkańców czy polepszenie warunków bytowych w szpitalu. Chodzi o zbliżające się wybory. W kuluarach mówi się często, że obecny burmistrz mimo tego, że teraz nie wykazuje żadnych oznak, prawdopodobnie wystartuje zarówno w tych 2018 jak i następnych wyborach w 2023 roku. Jednocześnie nie wyklucza się, że reprezentantem z ramienia PO na fotel burmistrza będzie Marcin Jabłoński (choć nie jest to jeszcze oficjalna informacja słubickiej PO). Stąd zachodzi uzasadnione podejrzenie, że sprawa szpitala to początek kampani wyborczej.

“Jeżeli burmistrz chce debaty, może ją zorganizować sam, w cztery oczy z Marcinem Jabłońskim, w świetle kamer i innych mediów. Nie potrzeba tu tak wielkiego zaangażowania rad miejskich czy powiatowych. Mogą się spotkać razem - prezydium rad powiatowych i gminnych z burmistrzem i zastępcą oraz zarządem powiatu” - mówią radni, którzy nie startowali z KWW Tomasza Ciszewicza w 2014 r.

Jest rozwiązanie.

W swojej odpowiedzi, starosta Marcin Jabłoński informuje, że debata odbędzie się -  na najbliższej sesji rady powiatu. “Sytuacja ochrony zdrowia w powiecie i sytuacja szpitala w Słubicach omawiana będzie, zgodnie z planem, na marcowej (27 marca - przyp. aut.)  sesji Rady Powiatu Słubickiego. W porozumieniu z Przewodniczącym Rady Powiatu Słubickiego przekazuję Panu, Przewodniczącemu i radnym Rady Miejskiej w Słubicach zaproszenie do aktywnego udziału w tym posiedzeniu. Z pewnością po raz kolejny, proszę pamiętać, że prezes szpitala brała niedawno udział w sesji Rady Miejskiej w Słubicach, jak również w posiedzeniu komisji, będą mieli Państwo możliwość otrzymania wszelkich możliwych informacji i wyjaśnień. Z powagą wysłuchamy Państwa propozycji i uwag". - pisze w swojej odpowiedzi M. Jabłoński.

I dodaje: “Pańskie pismo, skierowane także do mediów, mówi głównie o Pańskiej rzekomej niewiedzy odnośnie sytuacji szpitala i ochrony zdrowia w powiecie. Chciałbym wobec tego przypomnieć Panu, że ostatnio w tej sprawie spotkaliśmy się w szpitalu w dniu 20.10.2017 r., w gronie wszystkich burmistrzów i wójta z terenu powiatu, w obecności prezes szpitala, która wraz ze mną przedstawiła szczegółowo jego sytuację, z prezentacją wielu przykładów i dokumentów. Dziwię się, że teraz szereg tych informacji, wyrwanych z kontekstu, wymienia Pan w swoim piśmie stawiając szpital w złym świetle. Podczas tego spotkania był Pan też jedynym przedstawicielem gminy z powiatu, który nie wyrażał zainteresowania wsparciem szpitala powiatowego. (...) Warto pamiętać, że system finansowania opieki zdrowotnej w Polsce jest niestety niewystarczający dla pokrycia wszystkich potrzeb zdrowotnych mieszkańców. Powszechną praktyką jest wsparcie udzielane lokalnym szpitalom przez samorządy, w tym zwłaszcza gminne posiadające znacznie większe możliwości finansowe niż powiat. Jest to wynikiem ustawowego sposobu redystrybucji środków z budżetu państwa, które do powiatów trafiają niemal w całości na konkretne zadania własne.

Jak zapewne Pan wie, wiele okolicznych szpitali przeżywa poważne kłopoty, dochodzi do zamykania oddziałów, powszechnie generowane są straty, a niektóre wręcz upadły. Wystarczy podać przykład szpitala w Krośnie Odrzańskim, czy szczątkowej działalności w stosunku do pierwotnej szpitala w Kostrzynie. Spółka zarządzająca naszym szpitalem radzi sobie skutecznie w tej trudnej rzeczywistości. Wynik finansowy za ostatnie dwa lata jest dodatni. Nie zmienia to faktu, że dodatkowe wsparcie jest bardzo potrzebne. Powiat wykorzystuje wszystkie posiadane możliwości w tym celu. Chcę poinformować, że np. w najbliższych dniach podpisana zostanie umowa z zakresu e-zdrowia dotycząca realizacji kolejnego projektu z dofinansowaniem ze środków unijnych, pozostających w dyspozycji samorządu województwa, w wysokości ca 3.000.000,- złotych. Przebudowana zostanie infrastruktura teleinformatyczna i wprowadzone będzie elektroniczne, kompleksowe zarządzanie dokumentacją medyczną i związane z tym dalsze procesy zarządcze i funkcje użytkowe dla zarządzających, personelu, pacjentów i mieszkańców. Z pewnością także Pan zauważył, że samorządy gminne aktywnie wspierają lokalne szpitale. Często pojawiają się przecież publicznie informacje o kolejnych zakupach i inwestycjach współfinansowanych przez nie, bo przecież pacjentami są mieszkańcy tychże gmin.”

Na koniec starosta Marcin Jabłoński wychodzi z pewną propozycją skierowaną do burmistrza Słubic: „Sam pomysł debaty publicznej, zwłaszcza w okresie zbliżających się wyborów samorządowych, jest jednak wart rozważenia. Często sam spotykam się z pytaniami mieszkańców z terenu powiatu o sprawy leżące w gestii gmin. Rozdział zadań i kompetencji jest wciąż dla wielu niejasny, niezrozumiały i budzi wątpliwości. Dlatego też może powinniśmy wspólnie zorganizować jedną, a może nawet cykl debat publicznych, podczas których możliwe będzie udzielenie mieszkańcom informacji, odpowiedzi i wyjaśnień dotyczących tak ochrony zdrowia, samego szpitala jak i innych kwestii. W przypadku gminy Słubice najczęściej spotykam się z pytaniami, wątpliwościami, a nawet oskarżeniami pod moim adresem, ze względu na brak wiedzy, że jest to zadanie bądź kompetencja gminy Słubice, dotyczącymi np. podobno katastrofalnej sytuacji finansowej i zapaści organizacyjnej Słubickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, niewyjaśnionych projektów inwestycyjnych Słubickiego Centrum Wspierania Inwestycji sp. z o.o., braku skuteczności w staraniach o budowę obwodnicy Słubic, problemów w Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych sp. z o.o. itp. Jestem gotów podjąć się wraz z Panem organizacji takiej debaty, otwartej dla wszystkich zainteresowanych, dotyczącej wszystkich ważnych dla mieszkańców spraw. Mogłaby się ona odbyć np. w Collegium Polonicum w Słubicach w uzgodnionym terminie.”

O sprawie będziemy informować Państwa na bieżąco.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Czwartek 13 grudnia 2018 13:30:46
 • imieniny obchodzą:

  Łucja, Otylia, Eugeniusz

Ostatnie komentarze
 • Gruzin podawał się za Łotysza. Został zatrzymany w Świecku

  JosephExcaf: Приветик всем! Хочу представить вам список http://onebetbest.com/cas.php - ТОП казино онлайн на реальные деньги....

  Poniedziałek 10 grudnia 2018

 • Kierował bez uprawnień

  Tomko: A co grozi osobie która prowadzi samochód a nie ma prawa jazdy tylko jest w trakcie egzaminu na prawko

  Czwartek 15 listopada 2018

facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij