Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Alfred Znamierowski, autor nowego herbu powiatu słubickiego wyjaśnia

Piątek 5 stycznia 2018 brak komentarzy

Zapraszamy do krótkiego wywiadu z Alfredem Zanamierowskim - autorem nowego herbu powiatu słubickiego. Wywiad został udzielony Starostwu Powiatowemu. Pyta Wojciech Skwarek - Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych.

Wojciech Skwarek, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Słubicach:

Dlaczego orzeł brandenburski?

Alfred Znamierowski - "Po ustanowieniu nowego herbu powiatu słubickiego, w internecie pojawiło się wiele wpisów przeciwników umieszczenia orła brandenburskiego w tym herbie. Świadczy to przede wszystkim o nieznajomości historii i reguł heraldycznych, a także o niewłaściwie pojmowanym patriotyzmie. Ci, którzy teraz protestują, nie protestowali, kiedy w poprzednim herbie tego powiatu widniała połowa orła mazowieckiego lub poznańskiego (takie orły miały te ziemie przez kilkaset lat), chociaż powiat słubicki nie leżał nigdy na żadnej z tych ziem.

Dziwię się szczególnie wypowiedziom szanowanego historyka, pana Grzegorza Podrucznego, którego wiedza nie powinna pozwolić chociażby na takie sformułowanie, że herb powinien zawierać jednoznaczne odniesienie do najnowszej historii, która toczyła się po 1945, bo dzięki niej w końcu słubickość tego powiatu jest w ogóle możliwa.

Po pierwsze, jako historyk, pan Podruczny powinien wiedzieć, że w heraldyce ziemskiej nawiązuje się zazwyczaj przede wszystkim do godeł ziemskich, które są najstarsze lub najdłużej używane. Stąd orzeł brandenburski, bo tereny powiatu słubickiego należały od średniowiecza do 1945 r. do tej krainy. Po drugie nie bardzo sobie wyobrażam możliwość znalezienia odpowiedniego godła z najnowszej historii, która toczyła się po 1945. Po trzecie zadziwia sugestia historyka, że Wystarczy, aby tarcza herbowa była podzielona na kilka pól, w których znajdowałyby się elementy z herbów. Powinien przecież znać podstawową zasadę heraldyczną, że tarczę herbową dzieli się jedynie wówczas, gdy trzeba połączyć dwa lub więcej już istniejących herbów. W innym przypadku otrzymujemy koszmarki herbopodobne, niestety występujące w Polsce jeszcze w wielu „herbach” gmin wiejskich. Po czwarte, projektując herb powiatu słubickiego, nie odnosiłem się do województwa lubuskiego jako takiego, lecz wyłącznie do terenów samego powiatu, które w całości były na terenie Brandenburgii.

Z historii wiemy, że ziemia lubuska, na której leży powiat słubicki, była od XI w. w posiadaniu Piastów, lecz przed połową XIII w. została opanowana przez Brandenburgię i przez 700 lat do niej należała. Nie sądzę, by nasz patriotyzm musiał się odżegnywać od tego dziedzictwa. I nie mogę się zgodzić z twierdzeniami niejakiego Schmidta, który w internecie pisze, że Alfred Znamierowski był prawie 30 lat na emigracji więc zapomniał historii, tego kim są Polacy. Historię znam, Polakiem jestem, a na emigracji działałem aktywnie cały czas dla Polski. Inaczej nie zostałbym odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Solidarności Walczącej.

I jeszcze jedno. W herbie udało mi się symbolicznie utrwalić fakt pokonania wojsk brandenburskich pod Grunwaldem w 1410 roku. Bowiem kształt orła brandenburskiego w herbie powiatu słubickiego nawiązuje do kształtu tego orła z chorągwi brandenburskiej, zdobytej przez nasze wojska w tej bitwie".

TUTAJ wczesniejsza nasza publikacja:


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Poniedziałek 10 grudnia 2018 17:44:01
 • imieniny obchodzą:

  Julia, Judyta, Daniel

Ostatnie komentarze
 • Gruzin podawał się za Łotysza. Został zatrzymany w Świecku

  JosephExcaf: Приветик всем! Хочу представить вам список http://onebetbest.com/cas.php - ТОП казино онлайн на реальные деньги....

  Poniedziałek 10 grudnia 2018

 • Kierował bez uprawnień

  Tomko: A co grozi osobie która prowadzi samochód a nie ma prawa jazdy tylko jest w trakcie egzaminu na prawko

  Czwartek 15 listopada 2018

facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij