Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

Aktualizacja Strategii Rozwoju Województwa oraz kierunki rozwoju regionu

Wtorek 5 marca 2019 brak komentarzy

Aktualizacja Strategii Rozwoju Województwa oraz kierunki rozwoju regionu to główne tematy Rady ds. Rozwoju Regionu, która obradowała 4 marca.

Obecnie obowiązującą Strategię traktowaliśmy niemalże jak konstytucję i dekalog. Wiernie ją wdrażamy w oparciu o nasze priorytety. Jednak musimy też sprostać nowym wyzwaniom, takim jak odpływ młodych, starzejące się społeczeństwo, niska innowacyjność. Musimy na to zwrócić szczególną uwagę pisząc nową strategię – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.

 

W dyskusji tradycyjnie poruszone zostały kwestie infrastrukturalne. Na szczególne znaczenie budowy przeprawy mostowej i obwodnicy Kostrzyna zwrócił uwagę senator Władysław Komarnicki. - Uważam, że może dojść do sytuacji, w której nasza strefa zostanie zablokowana. Przedsiębiorstwa zaczną znikać ze względu na brak odpowiedniej logistyki. To ogromne wyzwanie – zaznaczył. O wyzwaniach transportowych mówił także Marek Cebula – burmistrz Krosna Odrz., przewodniczący Zrzeszenia Gmin Lubuskich. Szczególną uwagę zwrócił na konieczność przywrócenia transportu na rzece Odrze. - Od wielu lat Odra nie była pogłębiana. Dziś są przewidziane inwestycje ze środków publicznych dot. mostów, ale nie ma żadnych planów dot. pogłębienia rzeki. Chodzi tu o wykorzystanie przemysłowe Odry. Tutaj kierunek wydatkowania środków powinien być inny – przekonywał. O potrzebie dalszej modernizacji linii kolejowych mówiła poseł Krystyna Sibińska.

W dyskusji pojawiły się także kwestie społeczne. Członek zarządu Marcin Jabłoński zwrócił uwagę na dwie kwestie. Pierwsza to demografia. Druga to rynek pracy. - Powinno się mocno popracować nad zmianą formuły funkcjonowania WUP inaczej będziemy mieli poważne problemy z rynkiem pracy. Tu pojawia się także kwestia migracji – wyjaśnił.

 

inf.pras. lubuskie.pl / fot.Krzysztof Kubasiewicz

 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Wtorek 7 lipca 2020 7:34:18
  • imieniny obchodzą:

    Cyryl, Metody, Estera

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij