Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

99.rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę - podsumowanie obchodów w Słubicach

Niedziela 12 listopada 2017 1 komentarz

zobacz relację foto i video

Za nami 99. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W Słubicach obchodziliśmy ją w tym roku w trochę zmienionej formule - uroczystości obchodów przewidziano na dwa dni - piątek (10.11) i sobotę (11.11), zmianie także uległo zaplecze organizacyjne wydarzenia.

Nasze redakcyjne obchody rozpoczęliśmy 10 listopada o godz. 9:30  w Przedszkolu Samorządowym “Pinokio”, w którym nauczyciele wraz z dziećmi przygotowali wielki apel z okazji rocznicy. Na apelu zaprezentowały się dzieci ze wszystkich grup wiekowych a Małgorzata Tomala - dyrektor placówki, tak przywitała najmłodszych:

 

Przedszkolaki odśpiewały wspólnie hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej - Mazurka Dąbrowskiego.

 

Niewątpliwie na uwagę zasługuje również występ Tomka Kukiela z grupy Żabek, w którym zaprezentował wzruszającą piosenkę pt. “Dziewczyna z granatem”:

 

Był też występ grupy tanecznej z Przedszkola "Pinokio" w tradycyjnych strojach łowickich:

 

Na Placu Bohaterów punktualnie o godz. 12:00 ruszyły 28. Narodowe Biegi Niepodległościowe o Puchar Słubic. Dzieci i młodzież szkolna rywalizowała w 20 biegach od 300 metrów do ok. 2,1 km.

Oficjalnego otwarcia zawodów dokonali: starosta słubicki - Marcin Jabłoński,  zastępca burmistrza Słubic - Roman Siemiński a błogosławieństwa wszystkim zebranym i uczestnikom biegu udzielił ksiądz dziekan z Parafii pw. Ducha Świętego - Henryk Wojnar.

Wszyscy uczestnicy biegów otrzymali pamiątkowe medale, pierwsze trójki w określonych kategoriach otrzymały statuetki i plecaki. W tym roku w biegach udział wzięła rekordowa liczba młodych biegaczy - ponad 700 dzieci.

Wyniki dostępne są: kliknij - TUTAJ  

Więcej zdjęć: Starostwo Powiatowe w Słubicach, SOSiRGmina Słubice

Również w sobotę w parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach odbyła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył ks. kapelan Marcin Majewski, którego imieniny przypadały w ten świąteczny dzień. Księże Kapelanie życzymy w imieniu redakcji wszystkiego dobrego.  

Przed kościołem Społeczny Komitet Budowy Pomnika Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną Niepodległą Polskę kwestował i zebrał na swój cel kwotę 408,61 zł.

 

Podczas mszy ksiądz dziekan Henryk Wojnar wygłosił do wiernych i wszystkich zgromadzonych patriotyczne kazanie.

Po mszy odbyły się przemówienia okolicznościowe. Głos zabrali: starosta słubicki - Marcin Jabłoński: “Pamiętajmy, że jest to radosny dzień. Toteż prócz uczestniczenia w części oficjalnej, powinniśmy świętować także z naszymi rodzinami" - mówił podczas swojego wystąpienia starosta Marcin Jabłoński, który był współorganizatorem uroczystości. Podkreślił, że dzisiejsze święto przypomina, iż troska o ojczyznę powinna łączyć wszystkich Polaków, a nie ich dzielić. “W demokracji zdarzają się często spory i waśnie. Trzeba jednak wyznaczyć ich granicę” - zaznaczył starosta. Marcin Jabłoński zwrócił też uwagę na rolę osób, które przyczyniły się do powrotu Polski na mapę Europy przypominając, że w XX wieku nasz kraj dwukrotnie odzyskiwał niezależność: w 1918 oraz 1989 roku.  “Pamiętajmy, że bez wolnej Polski wiele krajów także nie zaznałoby wolności. Niech żyje niepodległa Polska!” -zakończył swoje wystąpienie starosta. Po nim głos zabrał burmistrz Słubic - Tomasz Ciszewicz oraz przedstawiciel organizacji pozarządowych - Lucyna Żukowska.

Licznie zgromadzone poczty sztandarowe, m.in. policji, straży pożarnej, środowisk kombatanckich i harcerskich  a także dzieci i młodzieży ze słubickich szkół oraz przedstawiciele władzy, jednostek samorządu terytorialnego i instytucji złożyli pod tablica pamiatkową wiązanki kwiatów. Honorową wartę pełnili harcerze z 5 Drużyny Harcerskiej "Krąg" ze Słubic.

Dodatkową oprawę artystyczną podczas uroczystej mszy świętej zapewnił chór "Konsonans".

 

Zapis z transmisji na żywo i złożenia wiązanek: TUTAJ

Przemówienia okolicznościowe starosty słubickiego - Marcina Jabłońskiego i burmistrza słubic - Tomasza Ciszewicza:

 

Część kazania (ks. dziekan - Henryk Wojnar) i modlitwa wiernych (Daniel Szurka):

 

Po uroczystej mszy odbył się 4. Rodzinny Narodowy Festyn Niepodległościowy.

W tym roku chęć udziału w festynie biegowym zadeklarowało 96 osób, bieg ukończyło 71. “Pogoda nie dopisała, raz było słonecznie raz deszczowo” - mówią organizatorzy. Najlepszą biegaczką okazała się Yana Kulikowa z wynikiem 17:36, najlepszym biegaczem został mieszkaniec Rzepina Michał Dekiert z czasem 15:05.

Koncertem kameralnym muzyki polskiej przygotowanym przez Słubicki Miejski Ośrodek Kultury zakończyły się w Słubicach obchody 99.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zapraszamy do wysłuchania Poloneza H-Dur op.9 nr 6 Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu młodego uzdolnionego słubickiego artysty - Macieja Smoląga - absolwenta Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. St. Moniuszki w Słubicach w klasie Swietłany Doniec Łysenko, ucznia Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. Zenona Brzeskiego w Warszawie w klasie Karola Radziwionowicza:

Zapraszamy do wysłuchania słubiczanek - Moniki Pończochy - fortepian i Anastazji Łysenko - skrzypce w Sonacie a-moll na skrzypce i fortepian oo. 13 Ignacego Jana Paderewskiego. Koncert kameralny odbył się 11 listopada w Słubicki Miejski Ośrodek Kultury na zakończenie obchodów 99.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Słubicach.

Monika Pończocha - absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Jerzego Godziszewskiego. Pedagog Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia im. St. Moniuszki w Słubicach oraz Społeczna Szkoła Muzyczna w Słubicach.

Anastazja Łysenko - absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Krzysztofa Jakowicza i prof. Julio Jakimowicz-Jakowicz. Skrzypaczka Brandenburskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej we Frankfurt nad Odrą:

 

 

Organizatorzy obchodów 99.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległosci w Słubicach:

Gmina Słubice

Starostwo Powiatowe w Słubicach

Słubicki Miejski Ośrodek Kultury

Słubicki Ośrodek Sportu i Rekreacji

inf. pras. starostwo powiatowe w słubicach/słubicki ośrodek sportu i rekreacji/oprac.wł. 
foto: ww./sękowski robert/gmina Słubice 


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Wtorek 16 października 2018 11:11:00
  • imieniny obchodzą:

    Florentyny, Ambrożego, Gawła

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij