Dziennik Informacyjny Powiatu Słubickiego

kontakt@slubickie.info +48 502 530 997

17 września - Odsłonięcie Pomnika Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę

Wtorek 11 września 2018 brak komentarzy

Jak informuje Urząd Miejski w Słubicach 17 września, w Światowy Dzień Sybiraka, odsłonięty zostanie, ufundowany przez gminę Słubice, Pomnik Pamięci Zesłanych na Sybir i Walczących o Wolną, Niepodległą Polskę. - To najważniejsza data w kalendarzu gminnych obchodów 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości – podkreśla burmistrz Tomasz Ciszewicz i zaprasza do uczestniczenia w tym szczególnym wydarzeniu. 

Uroczystości rozpoczną się o 11.00 mszą świętą w kościele pw. NMP Królowej Polski, z udziałem Sybiraków, władz samorządowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz wielu zaproszonych gości. Podniosły charakter mszy podkreśli m.in. orkiestra Victoria z Rembertowa, która wykona specjalnie skomponowany na tę uroczystość utwór. O 13.00 zapraszamy na plac Sybiraków, gdzie stanął nowy pomnik poświęcony tym wszystkim, którzy doświadczyli dramatu zsyłek i walczyli o wolną Polskę. Zostanie poświęcony i uroczyście odsłonięty.   

Pomysłodawcami budowy pomnika byli słubiccy Sybiracy. W 2013 roku powołali komitet organizacyjny, ale nie udało im się wówczas sfinalizować pomysłu. Wrócili do niego, dwa lata później wraz z grupą mieszkańców. Powołali Społeczny Komitet Budowy Pomnika Zesłańców Sybiru i Niepodległości w Słubicach, w którym znalazło się 19 przedstawicieli różnych środowisk społecznych. Są to: osoby ze Związku Sybiraków: Lucyna Żukowska, Eugeniusz Jurczenko, Jadwiga Owczarek, Ludmiła Kamińska, ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Słubickiej: Józef Stupienko, Bogdan Zduńczyk, Eugeniusz Drozdowski, Stefan Maliczak, Łucja Woźniak, przedstawiciel Polskiego Związku Emerytów i Rencistów: Michał Rosiak, osoby ze Wspólnoty Przyjaciół Paradyża: Michał Sobociński, Krzysztof Nowikiewicz, Daniel Szurka ze Stowarzyszenia „Nasze Słubice PL”, Andrzej Grontkowski ze związku zawodowego NSZZ Solidarność, Weronika Bursztynowicz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, Wacław Buka, Jadwiga Biskupska i Wiesław Zackiewicz. W komitecie działała też nieżyjąca już Zofia Żmuda ze Związku Sybiraków

Pomysł budowy pomnika poparł burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz i rada miejska w Słubicach. Na budowę pomnika gmina przeznaczyła 220 tys. zł, a ponad 28 tys. zł uzbierał społeczny komitet. - Jego członkowie kwestowali na rzecz pomnika przy różnych okazjach, co zasługuje na szczególne wyróżnienie – mówi burmistrz. – Bardzo im za to dziękuję – podkreśla. 

Pomnik powstał w pracowni poznańskiego rzeźbiarza Roberta Sobocińskiego, absolwenta ASP w Poznaniu, autora m.in. Pomnika Ofiar Katynia i Sybiru, który stoi w parku przy ul. Fredry w Poznaniu czy pomnika Chopina w Manchesterze. 

Pomnik stanął przy placu Sybiraków, w miejscu starego pomnika, który został zburzony. Przedstawia przedstawicieli trzech pokoleń słubiczan: repatriantów ze wschodu Polski, ich dzieci i wnuki. Na jego szczycie znajduje się orzeł zrywający się do lotu, który jest symbolem patriotyzmu.

W związku z uroczystym odłonięciem pomnika w dniu 17 września (poniedziałek) Urząd Miejski apeluje aby nie parkować swoich samochodów przy placu Sybiraków. Straż Miejska od dziś kolportuje ulotki na ten temat prosząc kierowców, żeby dostosowali się do tej prośby. Jest to związane z dużą ilością gości, którzy przyjadą na naszą uroczystość.

inf.pras: Urząd Miejskie w Słubicach/oprac. wł.


A co Ty o tym myślisz?

* Twój adres nie będzie nigdzie wyświetlany

anuluj odpowiadanie
Wtorek 19 listopada 2019 0:41:20
  • imieniny obchodzą:

    Elżbieta, Seweryn, Paweł

Ostatnie komentarze
facebook

wykonanie: gardziejewski.pl

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką dotyczącą cookies. Zamknij